2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Şasi Numarası Nedir? Şasi Numarası Nerede Yazar?

Şasi Numarası Nedir?

Trafiğe çıkan her aracın bir şasi numarası bulunmaktadır. Otomobiller için şasi sorgulaması yapıldığı gibi motorsiklet şase sorgulaması da yapılabilmektedir. Her aracın şasi numarası mutlaka mevcuttur. 1954 yılından beri kullanılmakta olan şasi numarası üzerinden araçlara ait tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. Şasi no sorgulama işlemi ile araçta değişen parça olup olmadığı, aracın geçmiş yıllara ait detaylı hasar geçmişi gibi bilgiler öğrenilebilmektedir. Araç içerisinde yer alan 17 haneli bir kod olan araç şase sorgulama ile aracın motor tipi, hangi marka tarafından üretildiği ve fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu gibi bütün bilgilere ulaşılabilmektedir. Şase sorgulama işlemi için cep telefonlarından 5664 e atılan kısa mesajlar ile araçlara ait detaylı bilgiler alınabilmektedir. Kullanıcıların yanıtını en çok merak ettikleri konulardan biri de “Şase mi şasi mi” denilmesi gerektiği olmaktadır. Kavramın doğru kullanılışı şasi olsa da zaman içerisinde kültürel etkileşimler ile şase kelimesi de sıklıkla kullanılır olmuştur. 

Şasi Numarası Nedir?

Şase numarası, her üreticinin kendi araç modellerini bildirmek için araca yerleştirdikleri numaraya denilmektedir. Şase numarasının ilk kullanımına 1954 yılında başlanmıştır. Trafiğe çıkış yapan her aracın bir şasi nosunun olması gerekmektedir. Araba şasi numarası ile aracın hangi yılda yapılmış olduğu, hangi marka tarafından kaçıncı üretim evresinde yapılmış olduğu, motor tipi bilgileri ve fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu hakkında bütün bilgilere ulaşılabilmektedir. Araç sahipleri, “Şase no kaç haneli?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Şasi numarası, içerisinde hem harf hem de rakam bulunduran 17 haneli bir koddur. Kod içerisinde “o”, “q” ve “i” harflerine yer verilmemektedir. Bu harfler ile verilen şasi numaraları ise sahte olmaktadır. Araba şase numarası değiştirme cezası yasalar kapsamında uygulanmaktadır. Ayrıca motor şase numarası silme cezası da bulunmaktadır. Şasi no ile sorgulama yapılarak zorunlu trafik sigortası bilgilerine ulaşılabilmektedir. İkinci el bir araç satın alınırken, aracın kaza geçmişi ile ilgili bilgilere ulaşabilmek için araç şasi sorgulama yapılabilmekte ve araç geçmişine dair bilgiler edinilebilmektedir. 

Şasi Numarası Ne İşe Yarar?

Şasi numarası ile sorgulama işlemi yapılarak araca dair birçok bilgiye erişilebilmektedir. 17 haneli şasi numarası en çok ikinci el araç satın alacak kişiler için faydalı olmaktadır. Çünkü şasi no üzerinden, ikinci el bir araç satın alınırken, aracın tüm kaza geçmişine dair bilgiler edinilebilmektedir. Aracın geçmişine dair bilgilere ulaşılması, araç sahiplerinin içleri rahat bir biçimde ikinci el araç satın alabilmelerine olanak tanımaktadır. Ayrıca şasi numarası ile araçların hangi yıl yapılmış olduğu ve hangi marka tarafından kaçıncı üretim evresinde yapılmış olduğuna dair bilgilere de ulaşmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra aracın motor bilgileri, fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu gibi bilgilere de ulaşılabilmektedir. 

Şasi Numarası Nerede Yazar?

Araç şasi numarası sorgulaması her araç sahibi tarafından yapılabilmektedir. Şasi no öğrenmek isteyen araç sahipleri, “Arabanın şasesi neresi?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Şasi numarası ile sorgulama işlemi için gerekli olan şasi numarası, araç içerisinde sürücü tarafında ön camın altında bulunabilmektedir. Ön camın altında bulunmayan şasi numaraları, yine sürücü tarafında yer alan kapının iç kısmında plakalar veya etiket üzerine yazılı durumda bulunabilmektedir. Traktör şase numarası ve araç şase no öğrenmek için motora veya kaput altına da bakılabilmektedir. Plakadan şasi no öğrenmek de mümkündür. 

Şasi Numarası Kaç Haneli Olur?

Araç sahiplerine birçok kolaylık sağlayan şasi numaraları, her araçta bulunmaktadır. Trafiğe çıkan tüm araçlar için şasi numarası bulunması zorunludur. Araç sahiplerinin yanıtını merak ettikleri konulardan biri de araç şasi numaralarının kaç haneli olduğu olmaktadır. Şasi numarası, 17 haneden oluşan bir koddur. Şasi numarası içerisinde “i”, “q” ve “o” harfleri bulunmamaktadır. Şasi numarası ile araç sorgulama işlemi ile aracın orjinal olup olmadığı da sorgulanabilmektedir. Çünkü söz konusu harfleri içeren şasi numaralarına sahip araçlar sahtedir.

Şasi Numarası ile Araç Özellikleri Sorgulama

Şasi Numarası ile Araç Özellikleri Sorgulama

Şasi numarası sorgulama ile araca dair birçok bilgiye ulaşılabilmektedir. Araç özelliklerinin sorgulanabildiği şasi numarası, 17 haneden oluşmaktadır. Şasi numarası öğrenmek için aracın sürücü kısmının ön cam altına bakılabilmektedir. Bunun yanı sıra sürücü kapısının iç kısmından, plakalık kısımdan, teker boşluğunun içinden, bagaj altından ve stepne bölümünün yan tarafından da şasi numarası öğrenilebilmektedir. Ayrıca araç sahiplerinin merak ettikleri konulardan biri de “Ruhsatta şasi no nerede?” olmaktadır. Araç sahipleri, araç ruhsatı üzerinde bulunan şasi numarası başlığının karşı tarafından şasi numarasını öğrenebilmektedirler. 

Şase numarası ile kilometre sorgulama, şasi numarasından model sorgulama, şasi no ile araç özellikleri sorgulama işlemleri araç sahiplerinin en fazla gerçekleştirdikleri işlemler olmaktadır. Şasi no ile sorgulama yapmak için cep telefonlarının mesaj bölümüne “S” yazılmakta ve boşluk bırakılıp şase numarası yazılmaktadır. “5664” e gönderilen kısa mesaj sonrasında ise araca ait bütün hasar bilgileri mesaj olarak gönderilmektedir. İkinci el araç satın alımlarında da oldukça ihtiyaç duyulan şasi no üzerinden araca dair tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. 

Şasi Numarası İle Parça Sorgulama

Şasi numarası ile parça sorgulama işlemine araç sahipleri sıklıkla ihtiyaç duymaktadırlar. Çünkü araç parçaları araç sağlığı için son derece önemlidir. Araçta parça sorgulama işlemi için şasi numarası önem taşımaktadır. Bu işlem için kişiler, sorgulama yapan sitelerden faydalanabilmektedirler. Ayrıca şasi numarası ile parça sorgulayabilmek için kısa mesaj da atılabilmektedir. Cep telefonlarının mesaj kısmına “S” yazılıp bir boşluk bırakılarak şasi numarası yazılması gerekmektedir. “5664”e gönderilen kısa mesaj sonrasında ise aracın parça bilgileri cep telefonuna detaylı olarak kısa mesaj olarak gönderilmektedir. Kısa mesaj ile yedek parça sorgulama işlemi için belirli bir miktar ücret alınmaktadır. 

Şasi Numarası ile Hasar Sorgulama

Şasi Numarası ile Hasar Sorgulama

Şase numarası ile hasar sorgulama işlemi son derece kolay bir işlemdir. Tüm operatörlerden gerçekleştirilebilen bu işlem için, cep telefonlarının mesaj bölümlerine “S” yazıp bir adet boşluk bırakarak Şasi numarasının yazılması gerekmektedir. “5664” e gönderilen kısa mesaj sonrasında, cep telefonlarına kısa mesaj olarak araca dair hasar bilgileri detaylı olarak gönderilmektedir. Söz konusu işlem için tüm operatörlerden belirli bir miktar ücret alınmaktadır. 

Şasi Numarası Paylaşmak Sakıncalı mı?

Araçlara dair birçok bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayan şasi numaraları sayesinde araca dair özelliklerin tümü öğrenilebilmektedir. Özellikle ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin başvurdukları şasi numarası sayesinde aracın geçmiş kaza bilgilerinin tümüne ulaşılabilmektedir. Aracın yedek parça sorgulaması, hasar geçmişi ve tüm özelliklerinin detaylı olarak öğrenilebildiği şasi numarası, 17 haneli bir kod olarak araçta yazmaktadır. Şasi no ile sorgulama yapmak isteyen kişiler, kimi durumlarda sigortacılar ile kimi durumlarda ise internet sitelerinde şasi numaralarını paylaşmaktadırlar. Tüm bunlar şasi numaralarını paylaşmanın güvenli olup olmadığını akıllara getirmektedir. Şasi numarası sorgulama yasal bir işlem olduğu için güvenlidir. Kişilerin kullanmalarında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. İçerisinde harfler ve sayılar bulunduran kod üzerinden çok sayıda bilgiye ulaşılabilmektedir.

Yorumlar kapalı