2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Genişletilmiş Kasko Nedir? Genişletilmiş Kasko Neleri Kapsar?

teklif al
Genişletilmiş Kasko Nedir?

Kasko, motorlu veya motorsuz araçları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, kaza sonucunda karşı taraftaki hasarları güvence altına alırken, kasko sigortası aracın kendisinde meydana gelen hasarları garanti altına almaktadır. Zorunlu bir sigorta türü olmayan kasko, araç sahiplerinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılmaktadır. Kasko yapılan araçlar, kasko poliçesi kapsamında yer alan teminatlar ve limitler dahilinde güvence altında olmaktadırlar. Kasko ile zorunlu trafik sigortasının aksine araçların kendisinde meydana gelen hasarlar garanti altındadır. Kasko poliçeleri kapsamında araç sahiplerine farklı seçenekler sunulmaktadır. Araç sahipleri dar kasko, genel kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko gibi farklı teminatları içeren kasko poliçelerine sahip olabilirler. 

Teminat kapsamlarına göre farklı adlandırılan kasko seçenekleri arasında genişletilmiş kasko, araç sahiplerini çok daha geniş teminat altına almaktadır. Genişletilmiş kasko teminatları, araç sahiplerinin ihtiyacı doğrultusunda şekillendirilebilmektedir. Genişletilmiş kasko poliçeleri sigorta acenteleri aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Araç sahipleri internet üzerinden genişletilmiş kasko örneğini inceleyebilirler. Genişletilmiş kasko fiyatları her yıl güncellenmektedir. Sigorta şirketlerine ve genişletilmiş kasko poliçelerinin kapsamına bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle genişletilmiş kasko primleri ile ilgili sigorta acenteleri ile iletişime geçilmesi tavsiye edilmektedir.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Araçlarını güvence altına almak isteyen araç sahipleri “genişletilmiş kasko” kavramını sıklıkla duymaktadırlar. Kavramı duyan kişiler “Genişletilmiş kasko ne demek?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Çarpma, çarpılma, hırsızlık ve yanma gibi temel kasko sigortası teminatlar��nın yanı sıra poliçelere kişisel istek ve ihtiyaçlar dahilinde farklı teminatların da ilave edilebildiği kasko poliçeleri “genişletilmiş kasko” olarak adlandırılmaktadır. Genişletilmiş kasko sigorta poliçesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. 1 yılın sonunda araç sahipleri genişletilmiş kasko poliçelerini yeniletebilmektedirler. Kasko poliçesi teminatlarının yeterli olmadığını düşünen araç sahipleri kasko poliçelerinin kapsamlarını kendi ihtiyaçları dahilinde genişletebilmektedirler. 

Genişletilmiş Kasko Neleri Kapsar?

Sigorta şirketleri tarafından araç sahiplerine sunulan kasko poliçeleri, içerdikleri teminatlara bağlı olarak farklı isimlendirilirler. Kasko poliçeleri, farklı risk grupları için farklı teminatlar içermektedirler. Kasko poliçeleri kapsamında sunulan teminatların maddi hasarları karşılama oranları farklılık göstermektedir. Bu noktada genişletilmiş kasko poliçesi ön plana çıkmaktadır. Araç sahiplerinin yanıt aradıkları sorulardan biri de “Genişletilmiş kasko neleri kapsar?” olmaktadır. Genişletilmiş kasko kapsamı şu şekilde belirtilebilir:

Araçlar kara ve demiryollarında motorlu veya motorsuz taşıtlar ile yaptıkları kazalara karşı teminat altında olmaktadırlar. Kaza sonucunda araçta meydana gelen hasarlar, genişletilmiş kasko poliçesi kapsamında sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır.

 • Araçların durur vaziyette veya hareket halinde olması fark etmeksizin araç sahibi dışındaki 2. kişiler sebebiyle meydana gelen hasarlar, sigorta kapsamındadır. Bunun yanı sıra araçlara herhangi bir cisim çarpması sonucunda meydana gelen hasarlar da genişletilmiş kasko poliçesinin teminatları içerisinde yer almaktadır.
 • Fiili ehliyeti olmayan kişilerin sebep olduğu maddi hasarlar genişletilmiş kasko kapsamındadır.
 • Sigortalı olan aracın çalınması veya aracın parçalara ayrılması durumları, genişletilmiş kasko poliçesi kapsamında karşılanmaktadır.
 • Araçların yanması durumu sigorta kapsamındadır. 

Genişletilmiş Kasko Ana Teminatları Nelerdir?

Genel kasko poliçelerinin yeterli olmayacağını düşünen araç sahipleri genişletilmiş kasko poliçelerine sahip olabilmektedirler. Genişletilmiş full kasko ile araçlar çok daha fazla sayıda risk grubuna karşı araçlarını garanti altına alabilirler. Genişletilmiş kasko ana teminatlarına araç sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda ek teminatlar ilave edilebilmektedir. Bu sayede araçlar çok daha geniş teminatlara sahip olabilirler. Araç sahipleri, genişletilmiş kasko poliçesi ana teminatlarının ne olduğunu merak etmektedirler. Genişletilmiş kasko ana teminatları şu şekilde belirtilebilir:

 • 3. kişilerin araçlara verebileceği maddi ve bedeni zararlar
 • Mini onarım hizmeti
 • Doğal afetler
 • Terör olayları
 • Yol yardım hizmetleri

Genişletilmiş Kasko Ek Teminatları Nelerdir?

Genişletilmiş Kasko Ek Teminatları Nelerdir?

Kasko poliçeleri çarpma, çarpılma, çalınma, yangın, terör olayları, doğal afetleri yurtdışı teminatları gibi risklere karşı teminat sağlamaktadır. Trafik kazalarının neden olabileceği hasarlar, yangın ve hırsızlık gibi durumlar birçok kasko poliçesinde ortak olarak yer alan teminat çeşitleridir. Ancak araç sahipleri ana teminatlara ek olarak farklı risk gruplarına karşı da araçlarını güvence altına alabilirler. Kasko poliçelerinde bulunan teminatların sayısının ve kapsamının artması, aracın çok daha geniş risklere karşı korunması anlamına gelmektedir. Çok sayıda araç sahibi tarafından merak edilen sorular arasında “Genişletilmiş kasko manevi tazminat öder mi?” yer almaktadır. Kasko poliçelerinde İMM olarak adlandırılan İhtiyari Mali Mesuliyet teminatının bulunması durumunda genişletilmiş kasko poliçesi manevi tazminat ödemesi yapmaktadır. Genişletilmiş kasko poliçesinin ek teminatları şu şekilde belirtilebilir:

 • Yurtdışı teminatı
 • Doğal afetler
 • Özel eşya
 • Mini onarım
 • Anahtar kaybı
 • Terör, savaş ve olağanüstü hal gibi durumlar
 • Hukuksal koruma teminatı
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Yol yardım hizmeti
 • Yanlış akaryakıt dolumu
 • Kemirgen teminatı
 • Enflasyon teminatı
 • Sel ve su baskını
 • İkame araç
 • Asistans hizmeti
 • Yetkili olmayan kişiler tarafından çekilen araca zarar verilmesi durumu
 • Aracın asıl anahtarının çalınması
 • Ferdi kaza koltuk
 • İhtiyari Mali Sorumluluk

Tam Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tam Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genişletilmiş kasko poliçeleri araç sahiplerine poliçede belirtilen limitler ve teminatlar dahilinde güvence sunmaktadır. Genişletilmiş kasko sigortası kapsamında yer alan durumlar ve teminat dışı haller sigorta sözleşmesinde detaylı olarak belirtilmektedir. Bu noktada araç sahipleri “Tam kasko ile genişletilmiş kasko arasındaki farklar nelerdir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Kasko türleri arasında yer alan genişletilmiş kasko poliçesi, temel kasko ürününe ek baz teminatlar seçilerek yapılmaktadır. Araç sahipleri ihtiyaçları doğrultusunda ilave teminatlara sahip olabilirler. 

Hayvan zararlarına karşı koruma sağlayan teminatlar seçilebilmekte veya İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı ilave edilebilmektedir. Hayvanların çok fazla olduğu bölgelerde yaşayan araç sahipleri, ek teminatı poliçelerine dahil edebilirler. Ancak hayvanların sık olmadığı bölgelerde yaşayan kişiler bu teminatı gereksiz bulabilmektedir. Bu nedenle genişletilmiş kasko teminatları, kişisel istek ve ihtiyaca bağlı olarak seçilebilmektedir. Tam kasko poliçelerinde ana teminatların tümü bulunmaktadır. Ana teminatlara ek olarak ek teminatların da poliçeye ilave edildiği poliçelere “tam kasko” adı verilmektedir. Tam kasko ile genişletilmiş kasko arasındaki temel fark, poliçede yer alan ek teminatların daha geniş olmasıdır.

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko poliçelerinde bulunan teminatlar araç sahiplerinin taleplerine ve bütçelerine göre şekillendirilebilmektedir. Temel olarak belirli teminatların yer aldığı 4 adet kasko türü bulunmaktadır. Bu kasko türleri arasında; dar kasko, standart kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko yer almaktadır. Araçlarını güvence altına almak isteyen araç sahiplerinin yanıt aradıkları sorular arasında “Dar kasko ile genişletilmiş kasko arasındaki farklar nelerdir?” yer almaktadır. “Mini kasko” olarak da adlandırılan dar kasko, kasko ana teminatlarından bir veya birkaçının yer almadığı kasko poliçeleridir. Dar kasko teminatları kısıtlıdır. Bu nedenle dar kasko primleri genişletilmiş kasko poliçesi primlerine göre daha düşüktür. Genişletilmiş kasko ise “birleşik kasko” adı ile de bilinmektedir. Kasko ana teminatları ile doğal afetler, yurtdışı hasarları, kemirgen ve diğer hayvanların verebileceği, yanlış akaryakıt dolumundan meydana gelen hasarların güvence altına olduğu kasko poliçesine “genişletilmiş kasko” adı verilmektedir. Ek kasko teminatlarının poliçe kapsamında olması sebebiyle poliçe primleri daha yüksektir.

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla en uygun kasko fiyatlarını sorgulamak için hemen teklif alın!

Yorumlar kapalı