2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Trafik Sigortası ve Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

teklif al
Trafik Sigortası ve Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Trafik kazası, doğa olayları veya hırsızlık gibi nedenlerden dolayı araba camları hasar alabilmektedir. Araba camlarının değişimi ise araç sürücülerini yüksek tutarlı maliyetler ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası sayesinde ise hem karşı tarafta hem de araçta meydana gelen hasarlar teminat altına alınabilmektedir. Trafik sigortası ile karşı tarafın camında oluşan hasarlar, kasko sigortası ile sigortalı kişinin aracında meydana gelen hasarlar karşılanmaktadır. Muafiyetli kasko cam değişimi de sözleşmede belirtilen şekilde sigorta şirketinin teminatı altındadır. Cam değişimi sayısı sigorta şirketlerine bağlı olarak değişebilmektedir. 

Trafik Sigortası ve Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Trafik kazası, hırsızlık veya doğal afetler nedeniyle araç camları zarar görebilmektedir. Bu noktada ise devreye zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası girmektedir. Orjinal cam değişimi kuruluşlardan parça temin eden sigorta şirketleri ile mevcut problem çözülebilmektedir. Arka cam ve ön cam değişimi kasko sigortasından kolaylıkla yapılabilmektedir. Cam değişimi işleminin yapılabilmesi için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Söz konusu belgelerin sigorta şirketine iletilmesi ile cam değişimi yapılabilmektedir. Zorunlu trafik sigortası ise trafik kazası sebebiyle karşı tarafta oluşan hasarları karşılamaktadır. Araç sürücülerinin kendi araçlarında meydana gelen cam kırığı tamiri için ek teminat seçeneklerinden yararlanmaları gerekmektedir. 

Trafik Sigortası Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortasından cam değişiminin nasıl yapıldığı merak edilmektedir. Zorunlu trafik sigortası ile karşı tarafa verilen zararlar karşılanmaktadır. Olası bir trafik kazası sonucunda meydana gelen cam kırılması, sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir. Ancak cam hasarları park halinde veya hırsızlık gibi durumlarda da yaşanabilmektedir. Genellikle küçük çaptaki hasarlar zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Araba cam fiyatlarının yüksek maliyetli olması sebebi ile ücretsiz olarak araç ön cam değişimi ve araç arka cam değişiminin yapılabilmesi için sigorta şirketleri ek teminat seçenekleri ile poliçe kapsamını genişletebilmektedirler. 

Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Olası bir trafik kazası veya hırsızlık sonucunda oto camları hasar görebilmektedir. Aracın bazı parçaları ile birlikte ön ve arka camların hasar görmesi durumunda araç cam tamirine veya cam değişimine ihtiyaç duyulabilmektedir. Kasko sigortası sayesinde aracın vakit kaybedilmeden tamir edilebilmekte veya değiştirilebilmektedir. Trafik kazasında suçlu durumda olan araç sürücülerinin araçları kasko araç cam değişimi ile kolaylıkla çözülebilmektedir. Kasko orjinal cam değişimi yapılabilmesi için araç sürücüleri için gerekli bazı işlemler bulunmaktadır. Kaskodan arka cam değişimi ve kaskodan ön cam değişimi yapılabilmesi için kazanın boyutunun gösterildiği fotoğrafların çekilmesi gerekmektedir. Trafik kazası sırasında varsa görgü tanıklarından beyan talebinde bulunulması önemlidir. Aracın kullanılamayacak durumda olması halinde ise çekme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için sigorta şirketlerine bildirimde bulunulması gerekmektedir. Yaşanan hasarın durumuna göre araç sürücülerinin gerekli belgeleri sigorta şirketine iletmeleri önemli olmaktadır. 

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Cam Değişimi Yapar?

Sigorta sahipleri “Trafik sigortası hangi durumlarda cam değişimi yapar?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Trafik sigortası, kasko sigortasından farklı olarak karşı tarafta meydana gelen cam hasarlarını güvence altına almaktadır. Olası bir trafik kazası sonucunda karşı tarafta hasar gören camlar, zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Ancak sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortası kapsamında sigortalı kişilere ek teminat seçenekleri sunmaktadır. Ek teminat seçenekleri ile zorunlu trafik sigortası poliçesinin kapsamı genişletilebilmektedir. 

Kasko Hangi Durumlarda Cam Değişimi Yapar?

Kasko sigortası sahipleri “Kasko hangi durumlarda cam değişimi yapar?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Cam değişiminin ücretsiz olarak yapılabilmesi için kasko cam değişimi şartları önem taşımaktadır. Kasko cam hakkı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Kaza durumunda suçlu olan tarafın kasko sigortasından cam değişimi yapılmaktadır. Trafik kazası hava muhalefeti, kötü niyetli kişiler veya halk tarafından çıkarılan kargaşa durumlarında hasar alan camlar kasko sigortası tarafından karşılanmaktadır. Araba camı çatlağı kasko sigortasının kapsamındadır. Kasko cam değişimi tramere işlenmektedir.

Cam Değişimi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cam Değişimi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası, araba cam tamirine ihtiyaç duyulan durumlarda devreye giren iki sigorta türüdür. Sigorta şirketleri kırılan camın değiştirilebilmesi için araç sürücülerinden bazı belgeleri talep etmektedir. Kaskodan cam değişimi için gerekli evrakların teslim edilmesinin ardından oto cam tamiri yapılabilmektedir. Araba camı değişimi için cam kırılması hasar beyan örneği incelenebilmektedir. Cam değişimi için gerekli olan belgeler ise şu şekilde belirtilebilir:

  • Sürücü beyanı
  • Kasko poliçesi
  • Araç ruhsatının aslı veya fotokopisi
  • Sürücü belgesinin aslı veya fotokopisi
  • Şirket araçlarında imza sirküleri ve vergi levhası fotokopileri
  • Cam hasarının hırsızlık sebepli oluşması durumunda karakol tutanağının “aslı gibidir” onaylı fotokopisi

Cam Değişimi Süreci

Cam değişimi sürecinde öncelikli olarak sürücü beyanı talep edilmektedir. Cam hasarının gerçekleştiği durumlarda tutanaklar ile sigorta belgeleri istenmektedir. Araç cam değişimi için kırılan camın hasar boyutu tespit edilmektedir. Camın modeli ve seri numarası belirlenmektedir. Orjinal parça hizmeti veren kuruluşlar ile iletişime geçilerek gerekli olan parçaların siparişi verilmektedir. Araç içerisinde kalan tüm cam kırıklarının temizlenmesinin ardından orjinal camlar takılmaktadır. Son olarak araç ile test sürüşü yapılmakta ve herhangi bir sorun olmadığından emin olunmaktadır. Araçta herhangi bir problemin bulunmadığından emin olunduğunda araç servisten çıkarılarak sahibine teslim edilmektedir. 

Cam Değişimi Hakkında Sık Sorulan Sorular

"Cam Değişimi Hakkında Sık Sorulan Sorular”

 Kaskodan Cam Değişimi Hasar Kaydı Çıkar mı?

Kasko sigortası ile ilgili olarak yanıtı en çok merak edilen sorular arasında “Kaskodan cam değişimi hasar kaydı olarak işlenir mi?” bulunmaktadır. Kasko cam değişimi hasar kaydı olarak tramer sistemine işlenmektedir. Kasko sigortası kapsamında cam değişimi teminatının sayısı sigorta şirketlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle sözleşme yapılmadan önce kaskodan cam değişimi teminatının detaylarının öğrenilmesi faydalı olmaktadır. 

 Trafik Sigortası Cam Kırılmasını Karşılar mı?

Sigorta cam değişimi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin yanıtını merak ettikleri sorular arasında “Trafik sigortası cam kırılmasını karşılar mı?” yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafta meydana gelen hasarları teminat altına almaktadır. Olası trafik kazası sonucunda hasar gören camların masrafı, kusurlu olan tarafın trafik sigortasından karşılanmaktadır. Çarpışma sonucunda karşı tarafta oluşan hasarlarda sigortadan ön cam değişimi ve arka cam değişimi yapılabilmektedir.

 Trafik Sigortası Cam Değişimi Yapar mı?

Trafik sigortası ile karşı tarafa verilen hasarlar karşılanmaktadır. Bu açıdan kasko sigortası ile aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Trafik sigortası ücretsiz cam değişimi yapılabilmesi için karşı tarafın araç camında hasar oluşması gerekmektedir. Trafik kazaları nedeniyle meydana gelen hasarlar trafik sigortası cam değişimi teminatı ile karşılanmaktadır. Kasko sigortası ise araç sahiplerinin kendi araçlarını da güvence altına alabilecekleri bir sigorta türüdür. Kasko ön cam değişimi veya arka cam değişimi kolaylıkla yapılabilmektedir.  

 Kaskodan Cam Değişimi Kaç Gün Sürer?

Kaskodan cam değişimi için araç sahiplerinden gerekli bazı belgeler talep edilmektedir. Söz konusu belgelerin sigorta şirketine teslim edilmesinin ardından kırılan camın modeli ile seri numarası belirlenmektedir. Orjnal parça hizmeti vermekte olan kuruluşlardan gerekli olan parça sipaiş edilmektedir. Araçta cam kırıklarının olması durumunda gerekli temizlik yapılmakta ve orjinal cam yerine takılmaktadır. Kasko cam değişiminin süresi ise araç sahiplerinin gerekli belgeleri teslim etmesinin ardından hemen başlamaktadır. 

 Cam Tavanı Kasko Karşılar mı?

Kasko sigortası sahiplerinin merak ettikleri sorular arasında “Cam tavanı kasko karşılar mı?” bulunmaktadır. Kasko cam tavan değişimini karşılamaktadır. Ancak kasko sahiplerinin bir yıl içerisinde belirli sayıda cam değişim hakkı bulunmaktadır. Cam değişim sayısı sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle poliçe yapılmadan önce sigorta şirketinden cam değişim sayısının bilgisinin alınması gerekmektedir. 

 Kasko Arka Camı Karşılar mı?

Kasko sigortası, zorunlu trafik sigortasından farklı olarak yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü değildir. Ancak gerek şehir içinde gerek şehir dışında sıklıkla trafiğe çıkan kişiler için kurtarıcı durumunda olan kasko sigortası ile arka camda oluşan hasarlar teminat altına alınabilmektedir. Ancak kaskoda cam değiştirme hakkı bulunmaktadır. Kaskodan ön cam değişimi veya arka cam değişiminin yılda kaç kez yapılabileceği hakkında bilginin sigorta şirketlerinden alınması gerekmektedir. 

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla Trafik Sigortası teklifi almak isterseniz, teklifinize buradan ulaşabilirsiniz.

En uygun kasko fiyatlarını sorgulamak için hemen teklif alın!

Yorumlar kapalı