2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Konut Sigortası Asistans Hizmetleri Nelerdir?

Konut Sigortası Asistans Hizmetleri Nelerdir?

Konut sigortası, konutları ve konut içerisinde bulunan eşyaları deprem, sel, hırsızlık ve yangın gibi çeşitli risklere karşı koruma altına almaktadır. Söz konusu sebeplerden doğan maddi yıkımlardan konut sahipleri korunmaktadır. Maddi hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Konut sigortası yaptırmak isteyen kişilerin sıklıkla karşılaştığı kavramlardan biri asistans hizmetleri olmaktadır. Konut sigortası yaptıracak olan kişiler “Asistans hizmetleri ne demektir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Asistans hizmetleri, konut sigortası poliçesinde yer almaktadır. Asistans hizmetleri sayesinde sigortalı kişiler gündelik hayatta karşılaşabilecekleri sorunlarda bakım ve onarım hizmetlerini ücretsiz şekilde alabilmektedirler. 

Konut Sigortası Asistans Hizmetleri Nelerdir?

Asistans hizmetleri sayesinde kişiler konut sigortası poliçesinde bulunan teminatlara ek olarak belirli limitler dahilinde nakım ve onarım hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmektedirler. Bu hizmetler ise genel olarak ev içi bakım ile onarım işleri olmaktadır. Ev içinde yaşanabilecek herhangi bir problemde kişiler dışarıdan hizmet almak yerine asistans hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Cam kırılması, elektrik ve tesisat sorunları ya da anahtarın ev içerisinde unutulması gibi çeşitli sorunlarda devreye giren asistans hizmetleri sayesinde kişiler herhangi bir ücret ödemeden bakım ve onarım işlerini yaptırabilmektedirler. Bu hizmetlerin tümü konut sigortası poliçesinde belirtilen limitler ve teminatlar dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. 

Sigorta şirketleri asistans hizmetlerini 7/24 olarak sigortalı kişilere sunmaktadır. Konut sigortası kapsamında bulunan asistans hizmetinin geçerlilik süresi poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıldır. Sigortalı kişiler 1 yıl süresince evde yaşayabilecekleri herhangi bir olası sorunda bakım ve onarım hizmetlerini alabilmektedirler. Asistans hizmetlerinin kapsamı ise sigorta şirketlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı sigorta şirketleri sunmuş oldukları konut sigortası poliçelerinde asistans hizmetlerinin birkaç tanesini sunmaktadır. Ancak çok daha kapsamlı ek hizmetler sunan sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Sigortalı kişiler konut sigortası poliçelerindeki limitler dahilinde herhangi bir ücret ödemeden bakım ve onarım hizmetlerini yaptırabilmektedirler. Sigorta şirketlerine bağlı olarak sigorta poliçelerindeki limitler değişebilmektedir. Bu nedenle kişiler kendilerine en uygun konut sigortası teklifleri için sigorta acentelerinden bilgi alabilmektedirler. 

Konut Sigortası Asistans Hizmetleri Neleri Kapsar?

Konut içerisindeki eşyaları çeşitli risk durumlarında ortaya çıkabilecek sorunlara karşı koruyan ve bakım ile onarım hizmeti veren hizmetlere, asistans hizmetleri adı verilmektedir. Konut sigortası poliçesi kapsamında bulunan asistans hizmetleri sayesinde sigortalı kişiler bakım ve onarım işlerine gerek duyduklarında, dışardan tamirci çağırmadan asistans hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Konut sigortası asistans teminatları ise sigorta şirketlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Konut sigortası poliçesinde sunulan asistans hizmetleri ile ilgili sigorta acentelerinden bilgi alınması gerekmektedir. Ancak sigorta şirketlerinin genelinde sunulmakta olan asistans hizmetleri şu şekilde belirtilebilir:

 

Çilingir Hizmeti: Sigortalı kişiler ev içerisinde anahtarlarını unuttuklarında veya anahtarlarını kaybettiklerinde zor durumda kalmaktadırlar. Dışardan çilingir hizmeti almak kişilere maddi olarak zarar vermektedir. Ancak sigortalı kişiler konut sigortası kapsamında bulunan asistans hizmetleri sayesinde herhangi bir ücret ödemeden çilingir hizmeti alabilmektedirler. Bu durumda sigorta şirketi tarafından ikamet adresine anlaşmalı bir çilingir gönderilmektedir. Çilingir hizmetinin ücretsiz olarak alınabilmesi için sigortalı kişinin konutta yaşadığına dair fatura veya tapu gibi bir belge sunmaları gerekmektedir. Çilingir hizmeti kapsamında çilingirin materyal ve yol masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca kilide zarar verilen durumlarda da kilit değişimi ücretsiz olarak yapılmaktadır. 

 

Dahili Tesisat Sorunları: Sigortalı kişinin evinde dahili su tesisatının herhangi bir sebep ile patlaması veya kırılması durumunda kişinin konutuna tesisatçı gönderilmektedir. Acil şekilde tamiratın gerektiği durumlarda, evde kullanılan musluklara giden temiz su tesisatlarından ana su vanasına kadar olan tüm dahili tesisat onarılabilmektedir. Kişiler bu onarım işlemlerinde herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmamaktadırlar. Tüm masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. İşçilik masrafı, tesisatçının kullanmış olduğu tüm malzemeler ile yol ücreti sigorta şirketi tarafından konut sigortası poliçesinde belirtilen limitler dahilinde karşılanmaktadır. Dahili tesisat sorunları ile ilgili alınan hizmetlerden kişilerin kaç kez faydalanabilecekleri ise konut sigortası poliçesinde belirtilmektedir. Bu limit sigorta şirketlerine göre değişebilmektedir. Ancak sigorta şirketlerinin genelinde bu hizmet 3 kez alınabilmektedir. 

 

Cam Kırılması: Konut içerisinde yer alan ve poliçe kapsamına alınmış olan vitrin gibi eşyaların camlarının veya konutun dış cephesinde yer alan camların kırılması durumlarında cam kırılması hizmetinden faydalanılabilmektedir. Tüm işçilik ile malzeme masrafları, sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Kişinin adresine en yakın konumda bulunan camcının gönderimi sağlanmakta ve sorun en kısa sürede çözülmektedir.

 

Elektrik Problemleri: Elektrik problemleri teminatı ile konut içerisinde yer alan elektrik anahtarlarından ana elektrik sigortasına kadar bütün dahili elektrik tesisatında oluşan ve elektriğin kullanılmasını engelleyen hasarları kapsamaktadır. Söz konusu durumda sigorta şirketi tarafından kişinin adresine en yakın elektrikçi gönderilmektedir. Söz konusu hizmet yalnızca elektrik tesisatı için geçerlidir. Elektrik düğmesi, duy ve priz gibi materyaller ve elektrikli aletler kapsam dışında tutulmaktadır. Ancak sigorta şirketleri tesisatın eski ve tamir edilemeyecek durumda olması koşulu ile söz konusu hizmetleri de teminat kapsamına alabilmektedirler. 

 

Konaklama Masrafları: Su basması ve yangın gibi sebepler ile evin oturulamaz hale gelmesi durumunda otelde konaklama masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Kişi başı oda ve kahvaltı ücretleri, otelin konuta olan yakınlığı ve kalınacak gün sayısı sigorta şirketi tarafından belirlenmektedir. Konaklama ihtiyacının olduğunun kanıtlanması için fotoğraf veya itfaiye zaptı gibi belgelerin sigorta şirketine bildirilmesi gerekebilmektedir.

 

Güvenlik Hizmeti: Hırsızlık, su baskını ve yangın gibi durumlarda konutta ikamet etmenin güvensiz ya da tehlikeli olduğu durumlarda, sigorta şirketi tarafından güvenlik hizmeti sunulmaktadır. 

 

Söz konusu teminatların yan sıra bakım hizmetleri, taşınma yardımı, ambulans gönderimi, tıbbi malzeme gönderimi, hastaneye yatma durumunda yardım, cenaze işlemleri ve bilgi hattı gibi hizmetler de sunulmaktadır. Çok sayıda kişinin yanıt aradığı bir diğer soru “Konut sigortası kombi bakımını karşılar mı?” olmaktadır. Konut sigortası poliçesi düzenleyen çok sayıda sigorta şirketi konut sigortası poliçesine ek olarak kombi bakımı hizmeti sunmaktadır. Kombi bakımları, çalışır durumda olan ya da garanti süresi bitmiş ev tipi kombilere yapılmaktadır. Kombi sigortası ve klima sigortası ek primler ile konut sigortası poliçesine eklenebilmektedir. Kombi bakımı ve klima bakımı gibi hizmetler sigorta poliçesinde belirtildiği şekilde sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. 

Konut Sigortası Asistans Hizmetinde Genel İstisnalar Nelerdir?

Konut sigortası kapsamında olan asistans hizmetleri kişilere büyük maddi güvence sunmaktadır. Ancak asistans hizmetlerinin dışında kalan durumların ne olduğu merak konusudur. Konut asistans hizmeti, bazı durumlarda maddi masrafları karşılamamaktadır. Kişilerin kasıtlı olarak verdikleri zararlar, iç savaş veya terör eylemleri sebebi ile meydana gelen hasarlar ile sel, ve deprem gibi doğal afetlerin vermiş olduğu hasarların onarım giderleri asistans hizmetleri kapsamı dışında kalabilmektedir. 

Tüm Konut Sigortalarında Asistans Hizmetleri Bulunur Mu?

Konutları çeşitli risklere karşı koruyan sigorta türü olan konut sigortası kapsamında sigortalanan eşyalar güvence altında olmaktadır. Herhangi risk durumlarında kişilerin büyük maddi yıkım yaşamalarını önleyen konut sigortalarında asistans hizmetlerinin bulunup bulunmadığını merak eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Konut sigortaları kapsamında sunulan asistans hizmetleri genellikle tüm sigorta şirketlerinde bulunmaktadır. Sigorta şirketlerine bağlı olarak konut asistans hizmetlerinin teminatları ile limitlerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle bu konuda en ayrıntılı bilgi sigorta acentelerinden alınabilmektedir. 

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla en uygun Konut Sigortası fiyatlarını öğrenmek için hemen tıklayın!

Yorumlar kapalı