2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Tapu Devri Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu Devri Nasıl Yapılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Tapu devrinin gerçekleştirilmesi için Tapu Müdürlüğü gerekli belgeleri belirtir. Müdürlüğün istediği belgeleri tamamlayarak tapu devrini gerçekleştirmek için ilk adımı atabilirsiniz. Belgeleri tamamladıktan sonra tapu harcını ve tapu döner sermaye bedelini ödemelisiniz. Tapu devri yapmak isteyenler “Masrafsız tapu devri nasıl olur?” sorusunu da sorar. Genel olarak tapu devrini masrafsız yapmak mümkün değildir. Yalnızca satış olmadan tapu devri yapıldığında, yani mal hibe edildiğinde veya diğer bir deyişle bağışlandığında masrafsız tapu devri yapılabilir.

Tapu devri masrafları ödendikten sonra semtinizdeki Tapu Dairesine tapu randevusu başvurunuzu iletmelisiniz. Randevu ALO 181 üzerinden veya internet sitesindeki e-randevu kısmından alınabilir. Randevunuzu aldıktan sonra gün ve saatinde gerekli belgelerinizle birlikte Tapu Dairesine gitmelisiniz. Gerekli işlemleri yapıp imzaları attıktan sonra tapu devrini gerçekleştirebilirsiniz. 

Yeni düzenlemelerle birlikte noterde tapu devri de yapılabilir. Noterde daha hızlı gerçekleşen tapu devri, kişilerin işlemler için daha az beklemesini sağlar ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Noterler tapu devrinde yalnızca satış işlemini yapabilir. Sicil kaydı gibi işlemler yine Tapu Dairelerinde gerçekleştirilebilir.

 

Tapu Devri için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Birçok resmi işlemde olduğu gibi tapu devrinde de bazı gerekli belgeler bulunur. Bu belgeleri tamamlamadan ve Tapu Dairesine sunmadan tapu devrini gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Tapu devri yapabilmeniz için gereken belgeler:

    1. Nüfus cüzdanı
    2. Temsil belgesi
    3. Mülk, cebri icra yoluyla satıldıysa İcra Müdürlüğünün verdiği satış müzekkeresi
    4. Mülk, ortaklığın giderilmesi davası sonucunda satıldıysa mahkemenin verdiği müzekkere
    5. Bina vasfına sahip taşınmaza yapılan zorunlu deprem sigortası
    6. Taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeden alınmış emlak vergisi değerini gösteren belge

Tüm bu belgeleri tamamlayarak Tapu Müdürlüğü aracılığıyla veya noter huzurunda satış ve devir işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tapu devrini yaparken randevunuza en az 15 dakika önceden gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Tapu devri işlemi esnasında hem satıcı hem de alıcı ilgili yerde hazır olmalıdır. 

Bu işlemler ancak gerekli belgelere sahip olan vekiller aracılığıyla ilgili kurum ve kuruluşlarda gerçekleştirilebilir. Tapu devri yaparken hem alıcı hem de satıcı harç üzerinde herhangi bir usulsüzlük yapmamalıdır. Aksi takdirde hem alıcı hem de satıcı konumunda yüklü para cezaları ile karşılaşılabilir. 

 

2022 Tapu Devri Ücreti Nedir?

Tapu devri ücreti her yıl güncellenir ve her yıl için farklı bir fiyatlandırma uygulanır. Tapu devri esnasında hem döner sermaye bedeli hem de tapu harcı alınır. Tapu devri ücreti 2021 yılında satış bedelinin %4’ü olarak belirlenirdi. Tapu devri ücreti ise satıcı ve alıcı arasında yarı yarıya paylaşılırdı. Döner sermaye bedeli ise 2021 yılında 385 TL olarak uygulanırdı. 2022 yılında tapu devri ücreti yine %4 olarak uygulanmaya devam edecektir. Tapu döner sermaye bedeli de belirlenen şartlara göre arttırılarak uygulanacaktır. 

Eşine tapu devri yapmak isteyenler eşe bedelsiz tapu devri yapılıp yapılamayacağını da merak eder. Eşe bedelsiz tapu devri yapmak mümkün değildir. Eşler arasında tapu devri yaparken satış veya hibe yolu tercih edilebilir. Her iki yolda da belli bir harç ücretinin yatırılması gereklidir.

Konutunuz için önemli olan bir diğer işlem ise sigortadır. Konut sigortası, evinizi maddi hasarlara karşı koruma altına alır. Siz de Ethica Konut Sigortası ile evinizin güvencesini sağlayabilirsiniz.

Yorumlar kapalı