2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Sel ve Su Baskınları Nasıl Oluşur? Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Sel ve Su Baskınları Nasıl Oluşur? Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Su Baskını ve Seller Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sel, kuru araziyi sular altında bırakan bir doğal afettir. Seller dünyada orman yangınlarından sonra en sık karşılaşılan ikinci doğal afetlerdir. Su baskını ise sele benzer olmakla birlikte coğrafi olarak daha küçük alanların sular altında kalması durumunda kullanılan bir terimdir. Genellikle gerekli tedbirler alınmadığında sellerin doğal bir sonucu olarak evlere ve iş yerlerine suların girmesiyle meydana gelir.

Su Baskınları ve Seller Nasıl Oluşur?

Yağışlardaki mevsimsel değişiklikler ve kar erimeleri, su kütlelerinin boyutunun değişmesine neden olur. Buna bağlı olarak göl, nehir, deniz ve okyanus gibi su kütleleri taşar ve seller meydana gelir. Sel doğal bir afet olmakla birlikte insanların doğada yaptıkları olumsuz değişiklikler sellerin sıklığının ve şiddetinin artmasına yol açar. Seller evlerin ve iş yerlerinin özellikle alt katlarını etkileyerek su baskınlarının oluşmasına neden olur. Ayrıca çatı katları da yağış miktarının normalin çok üstünde olduğu durumlarda su baskını tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Şehirlerin alt yapıları yüksek miktardaki yağışlar karşısında yetersiz kaldığında sel ve su baskınları hayatı olumsuz yönde etkiler.

Su Baskını ve Sellere Karşın Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Günümüzde her ne kadar teknoloji hızla ilerliyor olsa da doğal afetlerin nerede ve ne zaman gerçekleşecekleri öngörülebilir değildir. Öte yandan zamanı ve miktarı noktasal olarak tespit edilemiyor olmakla birlikte, meteoroloji uzmanları şiddetli yağışların beklendiği alanları ve muhtemel yağış zamanlarını genel hatlarıyla bildirebilir. Bu durumda su baskını ve sel durumları gerçekleşmeden şu önlemleri alabilirsiniz:

    • Sel durumunda evinizin veya iş yerinizin su baskını altında kalmasına neden olabilecek önemli noktalar kapılar, pencereler ve giderlerdir. Ayrıca yüksek yağış miktarı durumunda çatılar da büyük risk taşır. Bu noktalardan su girişine engel olabilecek önlemler alabilir ve su baskınlarını önleyebilirsiniz. Öncelikle kapıların, pencerelerin, giderlerin ve çatının dayanıklı olduklarından emin olmalısınız. Herhangi bir hasara uğramışlarsa su baskınına karşı dayanıklı olamayacaklardır. Ek olarak sel veya yağış durumlarında kapı altlarındaki boşluklara, pencerelerin pervazlarına ve su giderlerine kum torbaları yerleştirebilirsiniz. Kum torbaları yağışla gelen suları emerek oldukça etkili bir koruma sağlayacaktır.
    • Su baskını ve sel durumlarında en büyük tehlike elektrik tesisatıdır. Su, elektriği ileten bir madde olduğu için elektrik çarpmaları oldukça sık görülür. Evinizin veya iş yerinizin elektrik tesisatının kontrolünü düzenli olarak yaptırmalısınız.
    • Elektrikli aletlerinizi mümkün olduğunca yüksek yerlerde tutmalısınız. Böylece su baskını ve sel durumlarında elektrik çarpması riski en aza indirgenebilir.
    • Değerli evraklarınızı ve eşyalarınızı yine yüksek yerlerde muhafaza etmelisiniz. Böylece su baskını ve sel durumunda ıslanarak zayi olmalarının önüne geçebilirsiniz.
    • Su baskını ve sel öncesinde bir afet çantası hazırlamak oldukça önemlidir. Afet sonrası evinizi veya iş yerinizi tahliye etmeniz gerekecektir. İçinde temiz su, temiz kıyafetler, yiyecek ve ilk yardım çantası bulunan bir çanta, afet sonrası süreçte size oldukça faydalı olacaktır.
    • Su baskınına karşı alınabilecek en önemli önlemlerden biri de elbette ki evinize konut sigortası ve iş yerinize iş yeri sigortası yaptırmaktır. Bu sayede evinizi ve iş yerinizi doğal afetlere karşı maddi-manevi güvence altına alabilirsiniz.

Ethica Sigorta titizlikle seçtiği acenteleri aracılığıyla her türlü sigorta işleminizde  yanınızda. Size en yakın acenteyi ziyaret edebilir, eviniz için Ethica Konut Sigortası ve iş yeriniz için Ethica İş Yeri Sigortası ile doğal afetlere karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. 

Yorumlar kapalı