2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Trafik Kazalarında Kusur Oranları Nedir? Nasıl Yapılır?

Trafik Kazalarında Kusur Oranları Nedir?

teklif al

Karayolu ulaşımında her gün sıklıkla yaşanan trafik kazaları insanlara zor durumlar yaşatabilmektedir. Trafik kazası raporlarına göre 2022 yılında 485.000 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu trafik kazalarından bazıları yaralanmalı bazıları ölümlü bazıları ise maddi hasarlı kazalardır. Trafik kazaları yolcu veya sürücü kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Meydana gelen trafik kazası sonrasında kaza kusur oranlarını bilmek ise son derece önem taşımaktadır. Tam kusurlu yaya tazminat, zincirleme kazada kusur veya kapı açma kazalarında kusur gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmak kişilerin trafikte dikkatli davranmalarını sağlamaları açısından önemlidir. Bu sayede meydana gelebilecek trafik kazaları da engellenebilmektedir. 

Trafik Kazalarında Kusur Oranları Nedir?

Hem yolculardan kaynaklı hem de araç sürücülerinden kaynaklı olarak meydana gelebilecek trafik kazalarında temel etkenler aşırı hız, dikkatsizlik, kırmızı ışıkta geçme ve yaya geçidini kullanmama durumları olabilmektedir. Birden çok aracın dahil olduğu zincirleme kazalarda ise kusurun hangi tarafta olduğu olay yerinde ve sonrasında yapılan incelemeler sonucunda ortaya konulmaktadır. Trafik kusur oranları hesaplaması yapılırken kazanın maddi ya da manevi olduğuna dikkat edilerek yapılmaktadır. Trafik kazası kusur oranı hesaplama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Asli Kusur ve Tali Kusur Oranları Nelerdir?

Trafik kazasında asli kusur ve tali kusur kavramları sıklıkla karşılaşılan kavramlardır. Trafik kanununda belirtilmiş olan ana hata kapsamındaki hareketlere “asli kusur” adı verilmektedir. Trafikte asli kusurlar, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 84. Maddesinde belirtilmektedir. Kusur oranları ile ilgili araştırma yapan kişiler, “Tali kusurlu ne demek?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Tali kusur, meydana gelen bir trafik kazasında ikinci dereceden etken olan araç sürücüsünün kusur durumunu belirtmektedir. Trafik kazalarındaki illiyet bağına göre görevli trafik ekibi tarafından kusur dağılımı gerçekleştirilmektedir. Asli kusur tali kusur yüzde oranları ise %100 asli kusurlu, %75 asli kusurlu ve %25 tali kusurlu, %50 her iki taraf da kusurlu şeklindedir. Tutanaklar hazırlandıktan sonra kusur durumuna itiraz hakkı bulunmaktadır. 

Kazalarda Kusur Oranları Nasıl Belirlenir?

Trafik kazalarında kusur oranı hesaplanırken meydana gelen kazanın maddi mi yoksa manevi mi olduğuna dikkat edilmektedir. Meydana gelen trafik kazası maddi hasarlı ise ve kaza iki taraf arasında gerçekleşti ise kusur oranını belirleyebilmek için bazı gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler ise kazaya karışan taraflar, sigorta şirketleri, jandarma ve trafik polisi tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Trafik kazası kusur oranı tespiti şu şekilde yapılmaktadır:

  • Tutanak Tutmak

Maddi hasarlı trafik kazasının gerçekleşmesinden sonra atılması gereken ilk adım taraflar arasında tutanak tutulmasıdır. Taraflar kendi aralarında uzlaşma sağlayıp tutanak tutamadıklarında kaza yerine jandarma veya trafik polisi çağrılması gerekmektedir. Kaza tespit tutanağı tutulurken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Kaza tespit tutanağı tutulmadan önce araçları yerinden oynatmadan plakalar görünecek biçimde fotoğraf çekilmesi gerekmektedir. Aracın ve kaza yerinin fotoğraflarının doğru açıdan çekilmesi ise son derece önemlidir. Böylece kusur oranları net bir biçimde öğrenilebilmektedir. Tutanağa açıklayıcı ve sade bir biçimde kazanın meydana geliş şeklinin yazılması büyük önem taşımaktadır. 

Kaza tespit tutanakları iki kopyadan meydana gelmektedir. Bu sayede kazaya karışan ikiden fazla taraf var ise, birde fazla form tutulması gerekmektedir. Formlar fotokopi ile çoğaltılabilmektedir. Kazaya karışan bütün araç sürücülerinin ıslak imzalarının kaza tespit tutanağında yer alması gerekmektedir. Aksi durumda tutanak geçersiz sayılmaktadır. 

  • Tutanakların Sigorta Şirketine Verilmesi

Kaza sonrasında doldurulan tutanakların çekilen fotoğraflar ile birlikte tarafların zorunlu trafik sigortası poliçelerini düzenlettikleri sigorta şirketlerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bunun nedeni ise sigorta şirketlerinin, meydana gelen trafik kazasındaki kusur oranlarını ve kusurun kimde olduğunu belirleyebilmesidir.

  • Tutanakların Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’ne Yollanması

Kazaya karışan iki tarafın da trafik sigortası poliçelerini düzenlettikleri sigorta şirketlerinin, gönderilen dosyayı bir gün içerisinde açarak, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’ne yollamaları gerekmektedir. Araçlar için sigorta fiyatlarının sunulmasına destek olan ve sigortacılık faaliyetlerinin etkin bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan TRAMER, kendisine gönderilen evrakları 3 iş günü içerisinde incelemektedir. İncelemeleri ise sonuçlandırarak sigorta şirketine kusur oranını bildirmektedir. Tüm sigorta şirketleri tarafından aynı kusur oranları belirlenir ise dosya sonuçlanmaktadır. 

Taraflardan ve sigorta şirketinden 5 gün içerisinde karara itiraz gelmediği durumda kusur oranları doğru olarak kabul edilmektedir. Ve bunun sonucunda hasar ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Tazminat ödemelerinin yasal süresi 8 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde ödemelerin yapılması gerekmektedir. Farklı kusur oranı belirleyen sigorta şirketinin olduğu durumda dosya, Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu’na iletilmektedir. Komisyon 3 iş günü içerisinde dosyayı sonuçlandırmaktadır. Karar kesin olarak kabul edilmekte ve hasar ödemeleri gerçekleştirilmektedir. 

Kaza Kusur Oranı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kaza Kusur Oranı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kazada kusur oranı öğrenme işlemi son derece basit bir işlemdir. Tramer kusur oranı sorgulama işlemleri http://www.sbm.org.tr adresinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir. SBM’nin resmi internet sitesine giriş yapıldıktan sonra sigortalı kişiler “Hizmetler” menüsüne tıklayarak “Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ve İtiraz” adımı ile kaza kusur oranı sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Şirketler arası mutabakat ile sonuçlanmış olan kusur oranlarına itiraz etmek isteyen sigortalı kişiler yeni ek belgeler ile birlikte 5 gün içerisinde sigorta şirketine başvurabilmektedirler. 5 günlük süre içerisinde itiraz hakkının kullanılmadığı ya da itiraz hakkı kullanılmış olup talebin karşılanmadığının değerlendirildiği durumlarda ise sigortalı kişilerin kusur oranına ilişkin itirazlarının Tahkim Komisyonu ve özel hukuk yollarına başvurularak çözülmesi gerekmektedir. 

Trafik Kazası Yüzde 0 Kusur Ne Demek?

Trafik kazalarında %0 kusur, %100 haklı olunması anlamına gelmektedir. Bu durumda karşı taraf %100 kusurlu olarak sayılmaktadır. Tamamen kusurlu olan karşı tarafın sigorta poliçesinin teminatları dahilinde kazanın tüm masraflarını karşılaması gerekmektedir. %0 kusurlu taraf ise herhangi bir masrafla karşılaşmamaktadır. 

Trafik Kazası Yüzde 25 Kusur Ne Demek?

Trafik kazalarında kusur dağılımı farklı olabilmektedir. Trafik kazasında %25 kusur ise %75 oranında haklı olunduğu, %25 oranında da haksız olunduğu anlamına gelmektedir. Haklı olunan oran kadar aracın kaza sonucunda oluşan hasarların masrafları karşı tarafın trafik sigortasından karşılanmaktadır. 

Trafik Kazası Yüzde 50 Kusur Ne Demek?

Trafik Kazası Yüzde 50 Kusur Ne Demek?

Trafik kazasında %50 kusur, kazaya karışan iki tarafın da %50 oranında hatalı olması anlamına gelmektedir. Araçta meydana gelen hasar masraflarının yarısı karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Trafik Kazası Yüzde 75 Kusur Ne Demek?

Trafik kazalarında %75 oranında kusurlu olmak %25 oranında haklı olmak anlamı taşımaktadır. Söz konusu kazaya karışan aracın aldığı hasarların masraflarının %25’lik kısmı karşı tarafın trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır. Kusur bulunmayan oran dahilinde söz konusu hasar karşılanmaktadır. 

Trafik Kazası Yüzde 100 Kusur Ne Demek?

Trafik kazasında %100 kusur, %100 hatalı olmak anlamına gelmektedir. Kazaya karışan karşı tarafta kusur bulunmamaktadır. Bu nedenle kazaya karışan karşı tarafın trafik sigortası meydana gelen kazanın maddi masraflarını karşılamamaktadır. %100 kusurlu olan tarafın kasko sigortası bulunmamakta ise zarar masraflarını kendi bütçesinden ödemek zorunda kalmaktadır.

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla Trafik Sigortası teklifi almak isterseniz, teklifinize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapalı