Mini Onarım Nedir? Mini Onarım Kapsamı

 

Mini Onarım Nedir?

Mini Onarım Nedir? Mini Onarım Kapsamı

Kasko sigortası poliçelerine ilave ettirilebilen bir ek teminat olan “mini onarım”, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde araç sahipleri için kurtarıcı rolündedir. Trafikte yaşanabilecek olan aksilikler sonucunda araçların aldığı küçük hasarlar için dosya açtırma işlemleri, araç sahipleri için ekstra yük durumundadır. Ayrıca bu tip aksi durumlarda kasko sigortası devreye girdiği için kasko sigortasının hasarsızlık indiriminden yararlanma fırsatı da kaçırılmış olmaktadır. Kasko sigortası poliçesine eklenen mini onarım teminatı sayesinde ise hasarsızlık indirimi hakkından yararlanılabilmektedir. Mini onarım TRAMER sistemine işlenmemektedir. Mini onarım teminatı ile kaskodan araç tamiri kolaylıkla yapılabilmektedir. Mini onarım hasar kaydına işlenmediği için de oldukça avantajlı bir teminat seçeneğidir durumundadır. Mini onarım hizmeti ile teminatlar ve limitler sigorta sözleşmesinde ayrıntılı olarak belirtilmektedir. 

 

Mini Onarım Nedir?

Araç sahipleri, “Mini onarım nedir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Mini onarım kasko sigortalarında bulunabilen bir ek teminat seçeneğidir. Mini onarım teminatı, kasko sigortası ile yararlanılabilecek, küçük kapsamlı hasarlarda onarım sürecini kolaylaştırmayı sağlayan hizmetlerden biridir. Mini onarımın en önemli özelliği ise kasko poliçesi geçerliliği süresince ekstra ücret ödemeden araçta meydana gelen minik hasarların tamir ettirilebilmesidir. Kaskoda mini onarım teminatı ile araçta meydana gelen ufak hasarlar, sigorta poliçesinde belirtilmiş olan teminatlar ve limitler dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Mini hasar onarımın hangi ufak hasarı teminat altın alacağı konusu ise meydana gelen hasarın miktarına, boyutuna ve yapısına göre değişmektedir. Kasko mini onarım limiti ise araç sahipleri tarafından önemli bir konudur. Mini onarımlar kasko sigortasının teminatları ve limitleri dahilinde yapılmaktadır. 

 

Mini Onarım Kapsamı

Mini onarım kapsamının içeriği araç sahipleri tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Mini onarım kapsamı, sigorta şirketlerine göre ve sigorta poliçesinde belirtilen teminatlara göre değişebilmektedir. Genel olarak mini onarım kapsamında yer alan hasarlar ise; leke çıkarma, döşeme yırtıkları, ön camda çeşitli cisimlerin çarpması ile meydana gelebilecek hasarlar, boyalı veya boyasız kaporta göçüğü düzeltme ve tampon sıyrıklarına, anahtar çiziklerine, kapılarda dış darbeler sebebi ile oluşan çiziklere uygulanan boya tamiri olmaktadır. Söz konusu hasarların karşılanması, meydana gelen hasarın boyutu ve miktarı, sigorta poliçesindeki limitler dahilindedir.

 

Mini onarım kapsamında yer alan boyasız araç kaportası göçüğü düzeltme ile herhangi bir darbe sonrasında araç kaportası kısmında oluşan kaporta göçüklerinin, aracın orjinalliği korunarak, boya kullanılmadan onarımı gerçekleştirilmektedir. Boya hasarlı kaporta göçüğü düzeltme ile ise darbe sonrasında aracın kaporta aksamında oluşan ezik, vuruk veya göçüklerin farklı teknikler kullanılarak düzeltilmesi işlemi yapılabilmektedir. Araç boya tamiri ile dış darbeler sonucunda çamurluk, kapı ve tamponda oluşan çizik ve sıyrık gibi küçük ölçekli boya hasarları tamir edilebilmektedir. Araç boya tamiri, halk arasında “mini yama” olarak bilinmektedir.

 

Araç döşemesi tamirleri kapsamında deri, halı, kumaş, plastik üzerinde gerçekleşen yanıklar ile döşeme yırtıkları ve çizikler tamir edilebilmektedir. Araçların iç döşemelerinde sigara yanığı, yırtık ve çizik gibi oluşan hasarların tamir sonrasında far edilmeyecek biçimde azami düzeyde tamir edilebilmektedir. Mini onarım kapsamında yer alan ön cam tamiratı ile araçların ön camlarının dış yüzeylerinde, taş sekmesi veya çeşitli cisimlerin çarpması sebebi ile oluşan dış darbelerden kaynaklı olan hasarların onarımını kapsamaktadır. Mini onarım kapsamında bulunan leke çıkarma ile ise deri, döşeme kumaşları ile halı malzemelerinde oluşan lekeler çıkarılabilmektedir. Söz konusu teminatlar ise göçük, yırtık ve kopukların tamiri ile eksik parçaların temini sağlanmaktadır. 

 

Mini Onarım Teminatı Nedir?

Mini onarım teminatının ne olduğu merak konusu olmaktadır. Mini onarım teminatı, sigorta şirketleri tarafından sunulan kasko sigortası aracılığı ile faydalanılabilecek hizmetlerdir. Mini onarım teminatı, kasko sigortası poliçesine eklenebilen bir ek teminattır. Mini onarım sayesinde kasko poliçesi geçerliliği süresince ekstra bedel ödemeye gerek kalmadan araçlarda meydana gelen minik hasarlar tamir ettirilebilmektedir. Kasko mini onarım hakkı sunmaktadır. Ek primler ile kasko sigortası poliçesine eklenebilen mini onarım ile poliçede belirtilen teminatlar ve limitler dahilinde araçta oluşan minik hasarlar karşılanmaktadır. Mini onarım teminatı ile boya hasarlı veya boya hasarsız kaporta göçüğü düzeltme, ön cam tamiri, araç döşemesi tamirleri, araç boya tamiri ile leke çıkarma gibi hizmetler alınabilmektedir. 

 

Kasko sigortasında mini onarım teminatının bulunmaması halinde ise araç sahipleri, çizik ve sıyrık gibi minik hasarları kasko sigortasından karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Araçta meydana gelen herhangi bir hasarda poliçeden faydalanan kişiler, bir sonraki dönemde hasarsızlık indirimi hakkından yararlanamamaktadırlar. Böyle bir durumda sigorta yenilemesi yapılırken cezalı olarak işlem yapılmaktadır. Kasko sigortası primlerinin artmasını istemeyen araç sahiplerinin kasko sigortası yaptırırken mini onarım teminatını da poliçeye ilave ettirmeleri gerekmektedir. Özellikle büyük şehirlerde ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan araç sahipleri için mini onarım teminatı son derece avantajlıdır. 

 

Mini Onarım Teminatının Avantajları Nelerdir?

Mini onarım teminatı, trafiğin yoğun ve trafik kazalarının fazla olduğu bölgelerde araç sürücülerine son derece avantaj sağlamaktadır. Hasarın mini onarımın teminat ve limit dahilinde olması durumunda, aracın tamiri yapıldığında hasarsızlık indirimi kaybı olmamaktadır. Ancak hasarsızlık indirimi kaybının olmaması için hasarın onarım kapsam ve limitleri içerisinde olması gerekmektedir. Mini onarım teminatında belirtilen hasarların önceden bilinmesi ise benzer hasarların gerçekleştiği durumlarda zaman kaybına uğramadan araç tamirinin ücretsiz bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır. 

 

Mini Onarım Tramerde Görünür mü?

Mini onarımların TRAMER sistemine işlenip işlenmeyeceği araç sahipleri için merak konusu olmaktadır. Mini onarım teminatı kapsamında gerçekleştirilen işlemler, işlem sonrasında kaza tamiri olarak değerlendirilmemektedir. Bu sebep ile TRAMER sistemine hasar veya kaza olarak da herhangi bir giriş yapılmamaktadır. Araç sahipleri, TRAMER kayıt bilgilerini sigorta şirketleri aracılığı ile kolaylıkla öğrenebilmektedirler. 

 

Kasko Mini Onarım Hasar Kaydına Girer mi?

Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde araç sahipleri mini onarımlara ihtiyaç duyabilmektedirler. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için kurtarıcı niteliği olan mini onarımın hasar kaydına girip girmeyeceği konusuna yanıt arayan çok sayıda kullanıcı bulunmaktadır. Mini onarım hizmeti alan kişiler, poliçe onarım sonundaki işlem sonucunda kaza tamiri olarak değerlendirilmemektedir. Bu nedenle araç mini onarımları, TRAMER sistemine kaydedilmekte ve girişleri yapılmamaktadır.

 

Mini Onarım Hizmeti Hasarsızlık İndirimini Bozar mı?

Mini onarım hakkında yanıtı merak edilen bir başka soru ise, “Mini onarım hizmeti hasarsızlık indirimini bozar mı?” olmaktadır. Kasko sigortalarında bulunan bir ek teminat seçeneği olan mini onarım teminatı ile araçlarda meydana gelen ufak hasarlar ekstra bir ücret ödemeksizin yaptırılabilmektedir. Mini onarım servislerinde yaptırılan, araçların boya, kaporta, plastik tampon, ön cam ve iç döşeme gibi hasarlı parçaları üzerinde poliçede belirtilen teminatlar ve limitler dahilinde yaptırılan işlemler, sigorta poliçesinin hasarsızlık indirimini etkilememektedir. Mini onarım hizmetleri, sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu servislerde alınabilmektedir. Auto King kasko mini onarım servislerinde mini onarım hizmetleri alınabilmektedir. Mini onarım hizmeti kapsamı dışına kalan hasarlar meydana geldiğinde ise hasar onarımları için sigorta sahiplerine çeşitli indirim imkanları da sunulmaktadır.