Araç Muayene Ücreti 2023, TÜVTÜRK Muayene Ücreti Ne Kadar?

Her türlü aracın trafiğe çıkabilecek yeterliliğe sahip olup olmadığının kontrolü amacıyla uygulanan standart prosedür “araç muayenesi” olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu prosedürler TÜVTÜRK istasyonlarında uygulanmaktadır. Araç muayenesi trafikteki herkesin can ve mal güvenliği açısından son derece önem taşımaktadır. Araç muayenesi ile araçlardaki sorunların tespiti mümkün olmaktadır. Muayene sonucunda var olan sorunlar giderilmektedir. Bunun yanı sıra zorunlu trafik sigortası kontrolünün yapılması da sağlanarak trafik akışı içerisinde olası bir trafik kazası durumunda kişilerin maddi kaybının önüne geçilmiş olmaktadır. 

Araç muayenesinde LPG li araçların hem çevreye hem de doğaya verebileceği zararlar, araçların fren mekanizmaları, emniyet kemerleri, hava yastıkları, aydınlatma sistemleri ve diğer tüm aksamları son derece detaylı olarak incelenmektedir. Fiziksel muayene ile aracın lastikleri, koltukları, yangın söndürme tüpü, üçgen reflektör, ilkyardım çantası, dingilleri ve stepne gibi tüm ekipmanların kontrolü sağlanmaktadır. İncelemeler sonucunda yetersiz olduğu tespit edilen araç donanımlarının araç sahibi tarafından giderilmesi istenmektedir. Otomobil muayene ücretleri hakkında araştırma yapan kişiler “Araç muayene ücreti ne kadar?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. TÜVTÜRK araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Araç fenni muayene ücretinde 2023 yılı itibariyle güncellemeler gerçekleştirilmiştir. Genel muayene ücreti taşıtın tipine bağlı olarak değişmektedir. Muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarında tahsil edilebilmektedir. 

Araç Muayene Ücreti 2023

Hem araçların hem insanların hem de hayvanların güvenliği açısından önem taşıyan araç muayenesi, trafik akışı içerisinde oluşabilecek riskli durumlara karşı güvence altında olunmasını sağlamaktadır. Can ve mal güvenliğinin korunabilmesi için araçların düzenli olarak kontrol edilmesi yasal bir zorunluluktur. Araçlarda meydana gelen problemler zaman içerisinde büyük sorunlara yol açabilmektedir. Muayene sırasında motor, aydınlatma ve fren sistemleri gibi tüm araç donanımlarının düzenli olarak çalıştığından emin olunmaktadır. Bu sayede olası trafik kazalarının önüne geçilmektedir. 

Araç muayenesi ile ilgili araştırma yapan araç sahiplerinin yanıt aradıkları sorulardan biri de “Araç muayene ücreti nedir?” olmaktadır. Araç muayene ücreti 2023 yılı itibariyle güncellenmiştir. Egzoz muayene ücreti ile  TÜVTÜRK araç muayene ücretinde 2023 yılı itibariyle %61,5 oranında artış olmuştur. TÜVTÜRK muayene ücreti araç çeşidine bağlı olarak değişmektedir. 2023 yılı için motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktör ücreti 575,84 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork ise 1.130,44 TL olarak belirlenmiştir. Otobüs, kamyon, tanker ve çekici için TÜVTÜRK muayene ücretleri 1.528,10 TL’dir. 

TÜVTÜRK Muayene Ücreti Ne Kadar?

2023 muayene ücretinde %61,5 oranındaki artış ile birlikte değişikliğe gidilmiştir. Araç çeşidine bağlı olarak taşıtlar belirli gruplara ayrılmaktadır. Araç çeşidine bağlı olarak araç muayene ücretleri farklılaşmaktadır. Söz konusu araç muayene ücretlerine egzoz emisyon ölçüm bedeli dahil değildir. 2023 yılı için egzoz muayene ücretleri 2023 yılı için KDV dahil 177 TL olarak belirlenmiştir. Egzoz emisyon ölçüm bedeli de araç türüne bağlı olarak değişmektedir. Araç egzoz muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarında hem nakit olarak hem de banka veya kredi kartı ile ödenebilmektedir. Otomobil muayene ücreti randevu esnasında alınmamaktadır. İşlem esnasında ödeme yapılabilmektedir. 

Otomobil Muayene Ücreti

Araç sürücülerinin, araçların, hayvanların ve insanların can ve mal güvenliği açısından çok önemli olan araç muayenesi ile araç donanımları kontrol edilerek, eksiklikler giderilmektedir. Olası kazaların ve kayıpların önüne geçilebilen otomobil muayenesi tüm otomobil sahiplerinin yaptırmaları gereken zorunlu bir işlemdir. Araç muayenelerinin belirlenen zaman içerisinde yaptırılması son derece önem taşımaktadır. Araç muayenesinin geciktirilmesi durumunda araç sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Böylece araç sahipleri araç muayenesi yaptırmaları için teşvik edilmektedir.

Araç muayenesinin yaptırılmaması durumunda idari para cezası uygulanmakta ve sürücü puanı düşürülmektedir. Ceza sınırını geçen araç sürücüleri süreli veya süresiz şekilde trafikten men edilebilmektedirler. Araç sahiplerinin yanıt aradıkları sorular arasında “Otomobil muayene ücreti nedir?” yer almaktadır. Otomobil araç muayene ücreti 2023 yılı içim 1.130,44 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşılmaması adına araç sahiplerinin düzenli olarak otomobil muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. 

Motosiklet Muayene Ücreti

Motosikletler de otomobil tipi araçlar gibi düzenli olarak muayene yaptırılmaları gereken taşıtlardır. Trafik sigortası bulunmayan araçlara araç muayenesi yaptırılması mümkün değildir. Bu nedenle araç muayenesi öncesinde tüm sürücülerin araçlarına zorunlu trafik sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Araçlarını zamanında muayene ettirmeyen, zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sürücüleri cezai yaptırımlar ile karşılaşmaktadırlar. Sigortasız araç kullanmanın cezalarından biri de trafikten men edilmektir. Bu nedenle araç muayeneleri ile araçlar ve kişiler güvence altına alınmaktadır. Motosiklet sahipleri “Motosiklet muayene ücreti nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Motosiklet, römorklu veya römorksuz traktör ve motorlu bisikletler için 2023 yılındaki muayene ücreti 575,84 TL olarak belirlenmiştir. 

Traktör Muayene Ücreti

Traktör Muayene Ücreti

Otomobiller ve motosikletler gibi trafiğe çıkan tüm römorklu ve römorksuz traktörlerin de araç muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir. Traktör muayeneleri TÜVTÜRK istasyonlarında yaptırılabilmektedir. Traktörler için muayene süresi ise 3 yıldır. Bu nedenle her 3 yılda bir traktör sahiplerinin traktör muayenelerini yaptırmaları bir zorunluluktur. Traktör sahipleri “Traktör muayene ücreti nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu traktör ve motorsuz traktör için 2023 yılı muayene ücretlerinde değişikliğe gidilmiştir. Son yapılan değişiklikler ile beraber traktör muayene ücretleri 575,84 TL olarak belirlenmiştir. Traktör muayenelerinin 3 yılda bir günü geçmeden yapılması gerekmektedir. 

Kamyon Muayene Ücreti

Trafik muayene ücreti hakkında fikir sahibi olmak isteyen kamyon sahipleri “Kamyonet araç muayene ücreti nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. TÜVTÜRK muayene ücreti 2023 yılı için %61,5 oranında zamlanmıştır. TÜVTÜRK kamyonet muayene ücreti 2023 yılı için 1.528,10 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşılmaması için kamyon muayenelerinin aksatılmaması son derece önem taşımaktadır. TÜVTÜRK araç muayeneleri tüm Türkiye’de yer alan TÜVTÜRK istasyonlarında yapılabilmektedir. Araç muayene ücreti nakit olarak ödenebilmekle birlikte aynı zamanda banka veya kredi kartı ile de ödenebilmektedir. 

Tır Muayene Ücreti

Tır Muayene Ücreti

Trafiğe çıkan tüm araçlara araç muayenesi yaptırılması yasal bir zorunluluktur. Tır sahiplerinin de düzenli olarak tır muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Kişilerin yanıt aradıkları soru ise “Tır muayene ücreti ne kadardır?” olmaktadır. TÜVTÜRK muayene ücreti 2023 yılı için araç çeşidine bağlı olarak farklılaşmaktadır. Otobüs, kamyon, tanker, çekici ve tır muayene ücreti 2023 yılı için 1.528,10 TL olarak belirlenmiştir. Tırların ilk bir yaş ve sonrasında yılda bir kez olmak üzere muayeneye girmeleri gerekmektedir. 

Çekme Belgeli Araç Muayene Ücreti

Çekme belgeli araca sahip olan kişiler “Çekme belgeli araç muayene ücreti nedir?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Çekme belgeli araç muayene ücretleri araç türüne göre farklılık göstermektedir. Çekme belgeli araç muayene ücretlerinde artış meydana gelmiştir. Artış ile birlikte traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet için muayene ücreti 575,84 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel taşıt, arazi taşıtı, römork, yarı römork muayene ücreti 1.130,44 TL ve otobüs, kamyon, çekici, tanker muayene ücreti ise 1.528,10 TL olarak belirlenmiştir.