2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Trafik Sigortası Yenileme Nedir? Trafik Sigortası Yenileme Nasıl Yapılır? 2024

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye’de zorunlu olan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasının trafiğe çıkan her motorlu araca yaptırılması yasal bir zorunluluktur. Yaptırılmaması durumunda ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ile olası bir trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen zararlar karşılanmaktadır. Böylece kazanın karşı tarafa verdiği hasarların maddi karşılığı sigorta şirketleri tarafından ödenmektedir. Poliçe sahibi olan kişiler bu maddi yükten muaf olmaktadırlar. Zorunlu trafik sigortası poliçeleri yıllık olarak düzenlenmektedir. Trafik sigortası günü geçerse araç sahipleri gecikme cezası ödemekle yükümlü olmaktadırlar. Bu nedenle herhangi bir ceza ile karşılaşılmaması için trafik sigortası yenileme işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortası yenileme işlemleri her yıl poliçe süresi sona ermeden hemen önce yapılmaktadır. Trafik sigortası yenileme fiyatlarını belirleyen bazı faktörler bulunmaktadır. Aracın modeli, aracın bulunduğu il ve aracın hasar geçmişi trafik sigortası primlerini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası primlerinde 2024 yılı itibariyle güncellemeler gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle kişiler kendilerine en uygun trafik sigortası poliçeleri için sigorta acenteleri ile iletişime geçebilirler. Araç sahipleri internet üzerinden trafik sigortası yenileme teklifi alabilirler. Böylece ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun zorunlu trafik sigortası poliçelerine sahip olabilirler. Poliçelere ihtiyaçlar doğrultusunda ek teminatlar ilave edilebilmekte ve sigorta kapsamı genişletilebilmektedir. 

Trafik Sigortası Yenileme Nedir?

Zorunlu trafik sigortası için gerekli belgelerin sigorta şirketine teslim edilmesinin ardından poliçe düzenlemesi yapılabilmektedir. Poliçeler yıllık olarak düzenlenmekte ve herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşılmaması adına poliçelerin her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırmak isteyen araç sahiplerinin en başta yanıt aradıkları soru ise “Zorunlu trafik sigortası yenileme süresi nedir?” olmaktadır. Trafik sigortası poliçeleri 1 yıllık olduğu için her yıl trafik sigortası süresi bitmeden yenileme işlemleri yapılmaktadır. Bu nedenle trafik sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır. Araç sahipleri tarafından “Trafik sigortası günü geçerse ne olur?” sorusunun yanıtı merak edilmektedir. Zorunlu trafik sigortası zorunlu bir sigorta türü olması nedeniyle düzenli olarak yenilenmesi gereken bir sigortadır. Geciken trafik sigortaları için araç sahiplerine gecikme zammı uygulanmaktadır. 

Trafik Sigortası Yenileme Nasıl Yapılır?

Olası bir trafik kazasında karşı tarafa verilen hasarı karşılayan zorunlu trafik sigortası yenileme işlemleri araç sahipleri tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Yıllık olarak düzenlenen poliçelerin poliçe bitiş tarihinden hemen önce yenilenmesi yasal bir gerekliliktir. Trafik sigortası yenileme işlemleri için sigorta acentelerine başvurulabilmektedir. Bunun yanı sıra sigorta şirketlerinin iletişim numarası üzerinden de zorunlu trafik sigortası yenileme işlemleri yapılabilmektedir. 

Trafik Sigortası Yenileme Ne Zaman Yapılır?

Trafik sigortası karşı tarafa, üçüncü şahıslara, kamu mallarına verilen zararları karşılamaktadır. Vefat eden kişilerin defin masrafları, savunmaya ihtiyaç duyulan durumlarda avukatlık masrafları ile kazada yaralanan şahısların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin masrafları zorunlu trafik sigortası kapsamında yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıldır. Zorunlu bir sigorta türü olması sebebiyle araç sahiplerinin her yıl trafik sigortası bitmeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Araç sahipleri e - devlet uygulaması üzerinden poliçe başlangıç ve bitiş tarihleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. 

Trafik Sigortası Yenileme Nereden Yapılır?

Trafik Sigortası Yenileme Nereden Yapılır?

Trafik sigortası ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen araç sürücülerinin yanıt aradıkları sorular arasında “Trafik sigortası yenileme işlemleri nereden yapılır?” yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası bitmeden yenileme yapılması gereken bir sigorta türüdür. Yenileme yapılmayan gün için %5 gecikme cezası uygulanmaktadır. Bununla birlikte geciken her 30 günde %5 oranında ceza yansıtılmaktadır ve her geçen 30 gün için bu rakam %5 artmaktadır. Trafik sigortası yenileme işlemleri banka şubelerinden veya sigorta acentelerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Banka şubelerinin veya sigorta acentelerinin iletişim numaralarından da poliçe yenileme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. İnternetten trafik sigortası yaptırmak isteyen araç sahipleri ise online trafik sigortası fiyat teklifleri alabilmekte böylece fiyat karşılaştırması yapabilmektedirler. Ayrıca sigortalı kişiler poliçe kapsamında yer alan ana teminatlara ek teminatlar ilave ettirebilmekte ve poliçe kapsamını genişletebilmektedirler. Böylece çok daha geniş risklere karşı güvence altında olunabilmektedir. 

Trafik Sigortası Kaç Gün Önceden Yapılabilir?

Trafik sigortası ile ilgili araştırma yapan kişiler için “Trafik sigortası kaç gün önceden yapılabilir?” sorusunun yanıtı merak konusu olmaktadır. Zorunlu trafik sigortası yenileme işlemlerinin erken yapılması ile ilgili herhangi bir gün sınırı bulunmamaktadır. Ancak sıfır araçlara yapılan zorunlu trafik sigortasının aracın satın alındığı gün içerisinde yaptırılmış olması gerekmektedir. İkinci el araç satın alan araç sahiplerinin ise zorunlu trafik sigortası poliçesi yaptırmaları için 15 gün süreleri bulunmaktadır. Araç sahipleri söz konusu süre içerisinde zorunlu trafik sigortalarını yaptırabilirler. 

Trafik Sigortası Bitince Kaç Gün İçinde Yapılmalı?

Trafik sigortası yaptırma süresi ile ilgili fikir sahibi olmak isteyen kişiler “Trafik sigortası bitince kaç gün içinde yapılmalıdır?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Trafik sigortası poliçeleri yıllık olarak düzenlenmektedir. Her yıl yenilenmesi gereken poliçenin, bitiş tarihi öncesinde yenilenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Trafik sigortası süresi geçerse araç sahiplerine gecikme cezası uygulanmaktadır. Zorunlu trafik sigortasının geciktirildiği ilk gün %5 oranında ve sonraki her 30 gün için yine %5 oranında gecikme cezası uygulaması yapılmaktadır. Trafik sigortası erken yenileme işleminin ise herhangi bir sakıncası buluınmamaktadır. Trafik sigortası erken yaptırma dönemi için herhangi bir gün kısıtlaması mevcut değildir. 

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

Trafik sigortası poliçesi ile kazaya neden olan araç sürücüsünün ödemekle yükümlü olduğu tazminat tutarı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Poliçe sahipleri hasarsız geçen her yenileme dönemi için indirim hakkı da elde etmektedirler. Araç sahiplerinin yanıt aradıkları sorular arasında “Trafik sigortası kaç yılda bir yapılır?” yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası 1 yıl süresince geçerlidir. 1 yıllık sürenin sonunda araç trafik sigortası yenileme işlemleri yapılmaz ise, araç sigortasız olarak kabul edilmektedir. Aracın sigortasız olması durumunda araç sahibine cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bununla birlikte zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların araç muayenesine alınması da mümkün olmamaktadır. Zorunlu trafik sigortasının bulunmaması ve aracın muayenesiz trafiğe çıkarılması sonucunda araç sahipleri cezai yaptırımlar ile karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle trafik sigortası yenileme dönemi içerisinde araçların zorunlu trafik sigortalarının yenilenmesi gerekmektedir. 

Trafik Sigortası Satıştan Sonra Kaç Gün Geçerli?

İkinci el araç satın almayı düşünen kişiler “Trafik sigortası satıştan sonra kaç gün geçerlidir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. İkinci el araç satın alan kişilerin noterde gerçekleştirilen devir işlemlerinden sonra 15 gün süreleri bulunmaktadır. Bu 15 günlük sürenin sonunda ise aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası poliçesi sigorta acenteleri aracılığıyla yapılabilir. 15 günlük sigorta süresinin işlevi ise, araç sahibi olan kişilerin zorunlu trafik sigortası poliçesi düzenletmek için gerekli sürenin sağlanabilmesidir. Söz konusu süre içerisinde meydana gelebilecek kaza hasar tutarları, aracın eski poliçesinden karşılanmaktadır. Aracın aktif durumda sigortasının olmaması durumunda ise araç satış sigorta süresi devreye girmemektedir. Sıfır araç satın alımında ise satışın gerçekleştirildiği gün trafik sigortası poliçesinin yaptırılması gerekmektedir.

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla Trafik Sigortası teklifi almak isterseniz, teklifinize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapalı