2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Seyahat Sağlık Sigortası, Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları 2024 - Ethica Sigorta

Seyahat Sağlık Sigortası

teklif al

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası, belli durumlarda yaptırılması gereken bir sigorta çeşididir. Özellikle otobüs ya da uçak bileti alırken seyahat sağlık sigortası seçeneği de ek ücret karşılığında size teklif edilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sigortası yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde kişilerin karşılaşabilecekleri hastalıklar, kazalar ve valiz kaybı gibi durumlarda kişilere güvence sağlayan bir sigorta türüdür. Seyahat sigortası, Schengen vizesi isteyen ülkeler tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorunlu tutulan bir sigorta olduğu için, “Schengen vizesi için seyahat sağlık sigortası” olarak bilinmektedir. Bunun nedeni seyahat sağlık sigortasının Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkeleri için vize işlemlerinin bir ön koşulu olmasıdır. Seyahat sigortası satın alma işleminden önce sağlık sigortası poliçesi başlangıç ile bitiş tarihlerine, seyahat edecek kişi sayısına ve seyahat edilecek olan ülkenin vize şartlarına uygunluk durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Seyahat Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında meydana gelebilecek çeşitli sağlık sorunları için koruma ve güvence sağlamaktadır. Bunlar:

 • Yurt içi ve yurt dışında meydana gelebilecek hastalıklar veya yaralanmalar
 • Yurt içi ve yurt dışında meydana gelebilecek aşılar ve aşı olma giderleri
 • Yurt içi ve yurt dışında meydana gelebilecek acil müdahale giderleri
 • Yurt içi ve yurt dışında meydana gelebilecek ambulans ve ulaşım giderleri
 • Yurt içi ve yurt dışında meydana gelebilecek doktor ve sağlık hizmetleri giderleri

Seyahat sağlık sigortası, seyahat etmek isteyen kişiler için önemlidir ve seyahat sırasında meydana gelebilecek sağlık sorunlarını kapsamaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Seyahat sağlık sigortası genel şartları Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Genel şartlar kapsamında, yurt dışı seyahat sağlık sigortası yalnızca seyahat süresi için geçerli olmaktadır. Kişinin yurt içinden pasaportu ile çıkışından itibaren aktif duruma gelen sigortalar, kişinin ülkeye girişiyle sona ermektedir. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasının teminatlar dahilinde kapsadığı haklar şu şekildedir:

 • Yurt dışında ayakta ya da yatarak tıbbi tedavi giderleri
 • Kaza durumunda sigortalının nakli
 • Taburcu olduktan sonra ya da vefat ettikten sonra ülkeye nakli
 • Sigortalının aile üyelerinden birinin nakli ve konaklaması
 • Acil mesajların iletilmesi
 • İlaç gönderilmesi
 • Kaza ya da hastalık sebebiyle yurt dışına kalış süresinin uzatılması
 • Evde meydana gelen bir kaza sonucu ortaya çıkan masrafların karşılanması
 • Gecikmeli bagaj
 • Tarifeli uçuşta bagaj kaybolması, çalınması veya zarar görmesi
 • Bagajın bulunması ve sigortalıya ulaştırılması
 • Terör teminatı
 • Ceza davalarında kefalet
 • Ferdi kaza teminatı

Sağlık sigortasının kapsamı dışında olan bazı durumlar bulunmaktadır. Söz konusu durumlar için sigorta şirketleri tarafından sigortalılara ödeme yapılmamaktadır. Bu durumlar şöyle belirtilebilir:

 • Sigortalı kişinin sağlık sigortası poliçesi yaptırırken yanlış bilgi vermesi
 • Seyahat sırasında yaşanabilecek doğal afet, savaş, toplumsal hareketler gibi durumlar
 • Sigortalı kişinin, kendisine bilerek zarar vermesi durumu
 • Doğuştan gelen hastalıklar
 • Ehliyeti bulunmayan kişilerin gerçekleştirdiği kazalar
 • Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin etkisinde gerçekleştirilen kazalar
 • Deprem, yangın, sel, tsunami gibi doğal afetler nedenleri ile meydana gelen rahatsızlıklar
 • Suç işleme sonucunda ortaya çıkan sorunlar

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Ulaşım yollarından herhangi birini kullanarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışına seyahat eden kişileri, seyahatleri süresince karşılaşabilecekleri sağlık problemlerine karşı koruyan seyahat sağlık sigortası poliçesi kapsamında bulunan ana teminatlar şöyle belirtilebilir:

 1. Tıbbi Bilgi ve Danışmanlık
  Sigortalı kişinin isteği üzerine sağlık sigortası teminatları kapsamında bulunan bütün konular ile ilgili gerekli ve acil bilgilerin iletilmesi seyahat sağlık sigortası teminatları kapsamında bulunmaktadır.
 2. Ayakta ve Yatarak (Hastanede) Tıbbi Tedavi Teminatı
  Ayakta ve yatarak tıbbi tedavi teminatı ile sigorta kapsamında olan beklenmedik yaralanma veya ve hastalık gibi durumlarda ameliyat, hastane ve doktor tarafından yazılan ilaç masrafları 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası kapsamında bulunmaktadır.
 3. Sigortalının Tıbbi Nedenlerle Nakli ve Seyahati
  Söz konusu teminat ile seyahat sigortası bulunan kişinin geçirdiği hastalık ve yaralanma durumunda refakatçi doktor ile ambulans eşliğinde en yakın sağlık kuruluşuna nakli gerçekleştirilmektedir. Sağlık sigortası poliçesi kapsamında yer alan durumlarda, yatarak operasyon gerektiren bir durum sonrası daimi ikametgaha tüm ulaşım giderleri karşılanmaktadır. Bulunulan tıbbi merkezde yeterli donanım yok ise kişi, gerekli tıbbi donanımı bulunan başka tıbbi merkeze nakledilmektedir. Ancak hava ambulansı hizmeti Avrupa dışında bulunan ülkelere uygulanmamaktadır. Nakillerin gerçekleştirilebilmesi için doktorun düzenleyeceği bir tıbbi rapor gerekmektedir.
 4. Sigortalının Vefatı Halinde Cenazenin Tıbbi Şartlara Uygun Olarak Nakli
  Seyahat sağlık sigortası poliçesi kapsamında bulunan hastalıklar ve yaralanmalar sonucunda kişinin vefatı durumunda, cenazenin defnedilmesi için ülke genelindeki daimi ikametgah adresine nakli gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu teminatlar seyahat sağlık sigortası genel şartlarına uyan durumlarda geçerlidir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yaptırılabildiği gibi aynı zamanda turistik ya da ticari amaç ile yurt dışından Türkiye’ye seyahat edecek yabancılar için de seyahat sağlık sigortası yapılabilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası kapsamında yer alan Erasmus seyahat sağlık sigortası, öğrenci değişim programları aracılığı ile yurt dışına gidecek öğrencilerin yaptırmaları gereken zorunlu bir seyahat sigortasıdır. Erasmus sağlık sigortası yalnızca Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na başvurmuş ve başvurusu onaylanmış olan öğrencilerin faydalanabileceği bir sigortadır. Öğrenci seyahat sağlık sigortası ile yurt dışına giden öğrenciler yolculukları süresince, olası kazalara karşı güvence altında olmaktadırlar. Bu sigorta türünün tüm öğrenciler için zorunlu tutulmasının sebebi ise okumak için yurt dışına çıkışını gerçekleştiren öğrencilerin gidecekleri ülkede karşılaşabilecekleri zorlukları en aza indirmektir. Erasmus sağlık sigortası aynı zamanda üçüncü kişilere verilen maddi zararları da karşılamaktadır. Erasmus sağlık sigortası poliçelerinin geçerlilik süresi, öğrencilerin eğitim süresine bağlı olarak değişmektedir. Poliçeler 3 ve 6 aylık ya da 1 yıllık olarak düzenlenebilmektedir. Erasmus sağlık sigortası, oluşan ani kazanın, poliçe dışında bulunan farklı bir coğrafi bölgede gerçekleşmemesi koşulu ile öğrencilere teminatlar sağlamaktadır. Eğitim seyahat sağlık sigortası kapsamında bulunan teminatlar şöyle belirtilebilir:

 • Tıbbi tedavi teminatı
 • Sağlık kuruluşuna sevk
 • Tedavi sonrası ikamet edilen yere dönüş
 • Cenaze işlemleri
 • Aile üyelerinin vefat durumunda ikamet edilen adrese ulaştırma
 • Kapkaç, bagaj kaybı ve hasarı

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Schengen vizesi isteyen ülkelerden vize alabilmek için zorunlu olan seyahat sigortaları hakkında önemli bir konu “Seyahat sigortası nasıl alınır?” olmaktadır. Seyahat sağlık sigortaları sigorta acenteleri aracılığı ile doğrudan iletişime geçerek alınabildiği gibi sigorta şirketlerinin internet siteleri üzerinden de seyahat sigortası alınabilmektedir. Sigorta şirketlerinin internet siteleri üzerinden online seyahat sağlık sigortası yaptırmak için gerekli bazı bilgiler istenmektedir. Seyahat sigortası için gereken bilgiler şunlardır:

 • Kimlik ve Seyahat Bilgileri
 • Ürün Bilgileri
 • Ödeme Bilgileri
 • İşlem Onayı

Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Kişileri, seyahatleri süresince meydana gelebilecek kazalara karşı güvence altına alan seyahat sağlık sigortalarının kapsamı ana teminatlar ve ihtiyaca göre seçilebilen ek teminatlar ile genişletilebilmektedir. Seyahat sağlık sigortaları sigorta şirketleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Kişiler istedikleri takdirde, sigorta acenteleri ile doğrudan iletişime geçerek veya internet üzerinden online seyahat sağlık sigortası satın alabilirler. Sigorta şirketinin internet sitesinden online teklif alınırken, gerekli bilgilerin doldurulmasının ardından başvuru süreci başlamaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde uygulanabilen özel seyahat sağlık sigortaları kişileri, seyahatleri süresince başlarına gelebilecek hastalık, valiz kaybı ve kaza gibi risk durumlarına karşı güvence altına almaktadır. Seyahat sağlık sigortası ücreti konusunda belirleyici faktörler bulunmaktadır. Seyahat sigortası fiyatları, sigorta poliçesinin kapsamı genişledikçe değişikliğe uğramaktadır. Sigorta poliçesinde bulunan ana teminatlara ek teminatların eklenmesi ile birlikte poliçe ücretlerinde farklılık oluşmaktadır. Bunun yanı sıra yolculuğun süresi, gidilen şehrin özelliği ve tercih edilen teminat seçeneklerinin türü seyahat sağlık sigortası fiyatlarındaki belirleyici diğer faktörler arasında bulunmaktadır.

Fiyatlandırma konusunu etkileyen diğer bir faktör ise yaş kriteridir. 65 yaş altında bulunan kişiler için seyahat sağlık sigortası primleri daha düşük iken, 65 yaş üzeri kişilere yapılan sigorta primlerinde artış söz konusu olmaktadır.

Seyahat sağlık sigorta poliçelerinin fiyatlarını belirleyen faktörler şu şekilde belirtilebilir:

 • Seyahat edilecek olan ülke
 • Seyahat edilecek ülkenin vize uygunluğu
 • Seyahat sağlık sigortası poliçe başlangıç ve bitiş tarihi
 • Seyahat edecek kişilerin sayısı
 • Seyahat edecek kişilerin cinsiyetleri
 • Seyahat sağlık sigortası yaptıracak kişilerin yaş aralığı

Bu faktörlerin yanı sıra seyahat sağlık sigortalarının kapsadıkları zaman aralığı fiyatlandırmayı etkilemektedir. En az 1 günlük olmak üzere 10 günlük, 15 günlük, 3 aylık veya 1 yıllık olarak yapılabilen seyahat sağlık sigortalarında poliçe ücretleri değişmektedir.

Seyahat sağlık sigortalarının geçerlilik süresi 1 yıldır. Yapılan sigorta poliçeleri kişileri, seyahatleri süresince karşılaşabilecekleri çeşitli risklere karşı 1 yıl boyunca güvence altına almaktadır. Poliçe süresi dolmadan poliçe yenileme işlemleri yapılmalıdır. En fazla 1 yıllık olarak yapılabilen seyahat sağlık sigortası 2 yıllık olarak düzenlenememektedir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları 2024, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle en uygun seyahat sigortası teklifleri için sigorta acentelerine başvurulabilir veya sigorta şirketinin internet sitesinden “seyahat sigortası teklif al” bölümünden en uygun fiyat tekliflerine ulaşılabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı durumunda olan kişilerden vize istemeyen ülkelere giriş yapmak için seyahat sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen ülkelere giriş yaparken, ülkenin vize şartlarına uygun yurtdışı seyahat sigortasının yapılması gerekmektedir.
 2. Yeşil pasaport seyahat sağlık sigortası gerekli mi?
  Yurtdışı seyahatlerinde bordo pasaport sahipleri için seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak yeşil pasaport sahiplerinin yurtdışı seyahatleri için seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.
 3. İngiltere vizesi için seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?
  İngiltere vize başvuru sürecinde, kişilere seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmamaktadır.
 4. Seyahat sağlık sigortası yaş sınırı nedir?
  Seyahat sağlık sigortaları 0-80 yaş grubunda bulunan herkes tarafından yaptırılabilmektedir.
 5. Kanada seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutuyor mu?
  Kanada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmamaktadır.
 6. İngiltere seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutuyor mu?
  İngiltere için zorunlu seyahat sağlık sigortası şartı bulunmamaktadır.

Tayland seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutuyor mu?
Tayland seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmamaktadır. Ancak Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Tayland’a gelmeden önce seyahat sağlık sigortası yaptırmaları önerilmektedir.

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla en uygun Tamamlayıcı Sağlık Sigortası fiyatlarını sorgulamak için hemen tıklayın!

Yorumlar kapalı