2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Kış Lastiği Uygulaması, Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Uygulaması, Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Türkiye’de her yıl 1 Aralık’tan 1 Nisana kadar kışlık lastik takma zorunluluğu bulunmaktadır. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara zorunlu olan kış lastiği uygulaması, hususi araçlar için zorunlu değildir. Türkiye’nin tüm illerinde geçerli olan uygulamaya uymayanlara cezai yaptırım uygulanmaktadır. Yeniden değerleme oranı dikkate alınarak kış lastiği zorunluluğu cezası, 2024 yılı itibariyle güncellenerek 2.568 TL olarak belirlenmiştir. Hem sürücülerin hem de diğer yolcuların güvenlikleri için kış lastiğinin takılması gerekmektedir.

Kış Lastiği Uygulaması

Türkiye’de “kış lastiği uygulaması” bulunmaktadır. Kış lastiği uygulaması ile kış şartlarına karşı önlem almayan ve kış lastiği bulunmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğramaları engellenmeye çalışılmaktadır. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, karlı, ıslak veya çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlamaktadır. 1 Aralık kış lastiği zorunluluğu 1 Nisana kadar devam etmektedir. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışında hususi araçlar için zorunlu olmayan kış lastiği uygulamasının trafik düzeni için dikkate alınması gerekmektedir. Zorlu kış şartlarına karşı seyahat edilebilmesi için en önemli unsurlardan biri olan kış lastiği, can ve mal güvenliğini sağlamaktadır.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişiler “Kışlık lastik zamanı nedir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Trafik akışı içerisinde can ve mal güvenliğini sağlayan kış lastiklerinin 1 Aralık’ta takılması gerekmektedir. Kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık’ta başlamakta ve 1 Nisan’da sonlanmaktadır. 4 aylık bir dönemi kapsayan kış lastiği zorunluluğu uygulamasına uymayan araç sürücülerine idari para cezası uygulanmaktadır. Kış lastiği takılması zorunlu olan araçların zamanında kış lastiklerini takmaları büyük önem taşımaktadır.

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Bitiyor?

Araç sürücülerinin yanıtını en çok merak ettikleri sorular arasında “Kış lastiği uygulaması ne zaman bitiyor?” sorusu yer almaktadır. Kış şartlarına karşı hem can hem de mal güvenliğinin korunabilmesi amacıyla uygulanan kış lastiği uygulaması her yıl 1 Aralık’ta başlamakta ve 1 Nisan’da sonlanmaktadır. 4 aylık süre boyunca tüm ticari araçların kış lastiklerini takmaları gerekmektedir. Araçlarına kış lastiği takmak isteyen araç sürücüleri “2 kış lastiği yeterli midir?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Kış lastiklerinin 4 tekerleğe takılması son derece önemlidir. 4 tekerleğe de kış lastiklerinin takılmaması durumunda karlı ve buzlu zeminlerde denge problemi yaşanmaktadır.

Kış Lastiği Hangi Araçlara Zorunlu?

Yeni kış lastiği yönetmeliğine göre kış lastiği zorunlu araçlar detaylı olarak belirtilmektedir. Türkiye’de tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında yolcu ya da eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her senenin 1 Aralık ile takip eden 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmaları gerekmektedir. Otobüs, kamyon, minibüs, kamyonet gibi ticari araçlarda kar lastiği zorunluluğu bulunmaktadır. Ticari araç kış lastiği zorunluluğu tarihi 4 aylık bir önemi kapsamaktadır. 

Kış Lastiği Takılmazsa Ne Olur?

Kış lastiğinin çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Sıcaklıkların düştüğü aylarda lastik hamuru sertleşmektedir. Bu durum lastiğin frenleme ve kavrama gibi performanslarında düşüşe neden olmaktadır. Bu nedenle hem sürücülerin güvenlikleri hem de diğer yolcuların güvenlikleri için kış lastiğinin kullanılması gerekmektedir. Kasko lastik değişimini karşılamaktadır. Hem ol hataları hem de kaza nedeniyle oluşan durumlarda sigorta şirketleri tarafından lastik değişimi ücretsiz olarak ödenmektedir. Kış lastiği faydaları göz önünde bulundurulduğunda kışlık lastik takılması tavsiye edilmektedir. Zorunlu kış lastiğini taktırmayan sürücülerin kaza yapması durumunda kasko şirketleri tazminat ödemeyebilmektedir. Kış lastiği takmayan ve trafik kazasına karışan araç sürücüleri, sigorta şirketlerinden daha az miktarda ödeme almaktadırlar. Bunun yanı sıra kış lastiği zorunluluğuna uymayan ticari araç sürücüleri de cezai yaptırıma uğramaktadırlar.

Kar Lastiği ile Kış Lastiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kullanıcılar tarafından kar lastiği ve kış lastiği farkının ne olduğu merak edilmektedir. Kış lastikleri “kar lastikleri” olarak da adlandırılmaktadır. Yalnızca karlı yolda değil, aynı zamanda buzlu, çamurlu veya ıslak yollarda da kullanılabilmektedir. Kış lastikleri, düşük sıcaklık derecelerinde lastiğin esnekliğini koruyacak kauçuktan üretilmiştir. Donma sıcaklığına uygun olarak tasarlanan lastikler hem yol tutuş hem hızlanma hem durma gem de viraj alma konusunda en iyi performansı göstermektedirler.

Kış Lastiği Zorunlu mu?

Kış Lastiği Zorunlu mu?

Kış lastiği zorunluluğu, Türkiye’nin tüm illerinde uygulanmaktadır. Her yıl 1 Aralık'ta başlayan uygulama 1 Nisan tarihine kadar devam etmektedir. Zorlu kış şartlarında yük ve yolcu taşıyan ticari tüm araçların kış lastiği takmaları gerekmektedir. Kış lastiğinin 4 tekerleğe takılması son derece önem taşımaktadır. Kullanıcılar “Kış lastiği nasıl olmalı?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Kış lastiğinin üretim ayının ve yılının kontrol edilmesi gerekmektedir. İyi bir kış lastiğinin kış aylarında kuru ve ıslak zeminde yaz lastiğine yakın sonuç vermesi gerekmektedir. Karda fren ve çekiş açısından yeterli olması önemlidir.

Kış Lastiği Uygulaması Hangi İllerde Zorunlu?

Kış lastiği ile ilgili merak edilen sorular arasında “Kış lastiği uygulaması hangi illerde zorunludur?” sorusu yer almaktadır. 1 Aralık'ta başlayan uygulama her yıl 1 Nisan'da sona ermektedir. Kış lastiği uygulaması, Türkiye’nin tüm illerini kapsamaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin tüm illerinde yolcu veya eşya taşımacılığı yapan araçların kış lastiği taktırmaları gerekmektedir. Ancak Türkiye’nin farklı bölgelerinde hava koşulları farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle soğuk ve karlı olan bölgeleri kış lastiği zorunlu olan iller arasında bulunmaktadır. Kar ve buzlanmaya karşı can ve mal güvenliğinin riske atılmasını istemeyen araç sürücülerinin kış lastiği uygulamasına uymaları son derece önem taşımaktadır.

Kış Lastiği Uygulaması Hususi Araçlara Zorunlu mu?

Kış lastiği uygulamasının hususi araçlara zorunlu olup olmadığı merak edilmektedir. 1 Aralık'tan 1 Nisan’a kadar 4 aylık bir uygulama olan kış lastiği uygulaması, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için zorunlu değildir. Ancak can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi ve sorunsuz seyahat edilebilmesi için kış mevsiminde tüm araçlara kış lastiği uygulamasına uyulması tavsiye edilmektedir.

Kışlık Lastik Yazın Kullanılır mı?

Araç sürücüleri “Kışlık lastik yazın kullanılır mı?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Yaz mevsiminde kış lastiği kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun en önemli sebebi ise yaz aylarında kullanılan kış lastiklerinin kaza olasılığını arttırmasıdır. Yaz mevsiminde kış lastikleri daha çok ısınmaktadır. Bu nedenle fren mesafesi uzamaktadır. Bunun yanı sıra kış lastiklerinin yumuşak yanakları, araçların yana doğru yatarak yoldan ayrılmalarına yol açabilmektedir.

Kış Lastiği Kaç Yıl Kullanılır?

Kış lastiklerinin kaç yıl kullanıldıkları merak edilmektedir. Kış lastiklerinin diş derinliği 3 mm ye gelmeden değiştirilmeleri gerekmektedir. Kışlık lastik takma zamanı geldiğinde ilk montajın yapılmasının ardından 5 yıl sürenin geçmesi ile birlikte oto kış lastiklerinin değiştirilmesi önerilmektedir. 5 yıl sürenin ardından değiştirilen lastikler, güvenli bir sürüş deneyimi sağlamaktadır. Kış lastiği takma tarihi ise 1 Aralık’tır.

Kışlık Lastik Hangi Ayda Takılır?

Kış lastiği tarihleri 1 Aralık ve 1 Nisan arasındaki 4 aylık süreyi kapsamaktadır. Kış lastiklerinin şehirlerarası karayolları taşımacılığında kullanılan ticari araçlarda kullanılması zorunludur. Kışlık lastik zorunluluğuna uymayan araç sürücülerinin kışlık lastik cezası ödemeleri gerekmektedir. Kış lastiği takmama cezasının ödenmemesi için her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasındaki 4 ay süreyle kışlık lastiklerin kullanılması gerekmektedir.

Kış Lastiği Olmadan Muayene Olur mu?

Yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan ticari araçların kışlık lastik takma zorunlulukları bulunmaktadır. Hususi araçlar için zorunlu olmayan uygulama, ticari araçlar için zorunludur. Ticari tüm araçlarda 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği trafikte ve muayenede zorunlu tutulmaktadır. Bu nedenle kış lastiği olmayan ticari araçlar, muayene kapsamına alınamamaktadır.

Kış Lastiği Takmama Cezası

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması, 1 Aralık'ta başlamaktadır. Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar denetlenmektedir. Yapılan denetlemelerde uygulamaya uymayan araç sürücülerine ise ceza kesilmektedir. Kış lastiği cezası yeniden değerleme oranı dikkate alınarak 1 Ocak 2024 itibariyle yeniden güncellenmektedir. Uygulamaya uymayan sürücülere 2.568 TL ceza kesilmektedir.

Yorumlar kapalı