2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Yağmurlu Havada Güvenli Sürüş İçin Bazı İpuçları

Yağmurlu Havada Güvenli Sürüş İçin Bazı İpuçları

Araç sürücüleri açısından en tehlikeli koşulların başında yağmurlu havada araba kullanmak bulunmaktadır. Yağan yağmur sonucunda yollar kayganlaşmaktadır. Araç sürücüsünün görmesi zorlaşabilmekte ve kaza kaçınılmaz olabilmektedir. Yağmurlu hava koşullarında araç lastikleri hızla etkilenmekte ve aşınabilmektedir. Bu durum hem araç performansı hem de güvenli seyahat açısından risk oluşturmaktadır. Bu nedenle yağmurlu havada alınacak önlemler bulunmaktadır. Araba kullanma kurallarına uyularak güvenli sürüş yapılabilmekte ve risk faktörleri ortadan kaldırılabilmektedir. 

Yağmurlu Havada Güvenli Sürüş İçin Bazı İpuçları

Kış mevsiminde araç sürücülerinin yanıt aradıkları soruların en başında “Güvenli sürüş için yağmurlu havada yapılabilecekler nelerdir?” bulunmaktadır. Yağışlı havalarda yollar kayganlaşabilmekte ve araç sürücüleri çeşitli görüş sıkıntıları yaşayabilmektedir. Yağmurlu havada araç kullanmak için kendilerine yeterli derecede güvenmeyen sürücüler, yağmurun dinmesini bekleyebilirler. Çok gerekli olmadığı müddetçe yağışlı hava koşullarında araç kullanılması önerilmemektedir. Böylece araç sürücüleri hem kendi hayatlarını hem de diğer sürücülerin, yayaların ve sokak hayvanlarının hayatlarını korumuş olurlar. Ancak bazı gerekli durumlarda yağışlı havada araç kullanmak zorunda kalınabilmektedir. Yağmurlu havada yapılacaklar ile kış mevsiminin zorlu şartlarının olumsuz etkileri kontrol altına alınabilmektedir. 

Yağmurlu Havalarda Karşılaşılabilecek Durumlar

Araç sürücülerinin yanıt aradıkları sorular arasında “Yağmurlu havalarda karşılaşılabilecek durumlar nelerdir?” yer almaktadır. Yağmur ve ıslak yol koşulları, araç sürücülerinin yaygın olarak karşılaştığı zorluklar arasında bulunmaktadır. Yağışlı havada yollar ıslanmakta ve sürücülerin görüş mesafesi azalmaktadır. Bu durumun sonucunda araç sürücüleri araçlarının kontrolünü kaybedebilmektedir. Kaza yapma olasılığını artıran yağışlı havalarda gerekli olmayan durumlarda araç kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ancak gerekli durumlarda araç kullanmak durumunda kalan sürücülerin hem kendilerini hem de diğer yayaları, sürücüleri ve hayvanları tehlikeye atmamaları için bazı konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Çok sayıda araç sürücüsü sağanak yağmur başladığında, yavaşlamayı tercih etmektedirler. Güvenlik önlemi olarak hızın azaltılması önemli olsa da diğer noktalara dikkat edilmesi, güvenli araç kullanmanın anahtarıdır. 

Yağmurlu Havalarda Alınabilecek Önlemler

Yağmurlu Havalarda Alınabilecek Önlemler

Yağmurlu hava koşulları, trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle trafik kazalarının önlenmesi için yağışlı havalarda alınacak önlemlerin dikkate alınması son derece önemlidir. Sağanak yağmurda gerekli olmayan durumlarda araçların kullanılmaması önerilmektedir. Ancak yağmurlu havada araç kullanmak zorunda olan sürücülerin de bazı noktalara dikkat etmeleri önem taşımaktadır. Kış aylarında sürüş koşullarında ön cam sileceklerinin, ön ve arka park lambalarının ve frenlerin tamamen çalışır durumda olduğundan emin olunması gerekmektedir. Bunların yanı sıra lastiklerin basınçlarının kontrol edilmesi önemlidir. Aşınmış lastikler, kaygan yüzeylerdeki çekiş yetersizlikleri sebebiyle tehlike yaratabilmektedir. Yağışlı havalarda alınması gereken önlemler şu şekilde belirtilebilir:

  • Görüş alanının temiz olduğundan emin olmak
  • Aracın bakımının yaptırıldığından emin olmak
  • Sakin ve güvenli sürüş yapmak
  • Farları açık tutmak
  • Ani frenleme yapmaktan kaçınmak
  • Su birikintilerine dikkat etmek
  • Aracın ön camında meydana gelebilecek buğulanmayı önlemek

Yağmurlu Havada Araba Camı Buğulanması

Yağmurlu havada araba cam buğulanması sorunu ile tüm araç sürücüleri karşılaşmaktadır. Hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuklarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta görüş mesafesi olmaktadır. Ön cam buğulanması, camın iç yüzeyinde gerçekleşen yoğuşmadan kaynaklanmaktadır. Buğulanma, camın dış yüzeyinde gerçekleşmediği için dış camın yıkanması, sorunu çözmemektedir. Aracın içerisindeki yüksek nem nedeniyle ön camda yoğuşma gerçekleşmektedir. Buğulanma, dışarıdaki sıcaklığın aracın içerisindeki sıcaklığa göre daha soğuk olması sebebiyle oluşmaktadır. Güvenli sürüş için araba camının buğulanmasının önlenmesi gerekmektedir. Ön camda buğulanma oluşması durumunda klima açılabilir. Böylece araç içerisindeki hava dışarıdaki havadan daha soğuk olmakta ve buğulanmanın önüne geçilmektedir. Ön camdaki buğunun öncelikle temiz bir bez ile temizlenmesi ve ardından klimanın açılması son derece etkili bir yöntemdir. Ön cam buğulanmasını engellemek için ön camların sürekli temiz tutulması gerekmektedir. Uzun süreli etkiler için buğu giderici ürünler tercih edilebilir. 

Yağmurlu Havada Direksiyon Sertleşmesi

Yağmurda araba kullanmak, araç sürücülerine çeşitli zorluklar yaşatabilmektedir. Yağmurlu havada direksiyon sertleşmesi, tüm sürücülerin karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Yağmurlu havada direksiyon sertleşmesinin sebebi, havadaki nem oranın artması ve buna bağlı olarak aracın içerisindeki hidrolik veya V kayışının nemlenmesidir. Eskiyen kayış dişlilere iyi tutunamamaktadır. Kayışlarının sağlam olduğundan emin olan sürücülerin ise ön takım kayışlarını, hidrolik sıvısını ve direksiyon mafsalını kontrol etmeleri gerekmektedir. 

Yağmurlu Havada Lastik Basıncı

Yağmurlu havada lastik basıncı azalabilmektedir. Lastiğin yapısında yer alan moleküllerin arasına hapsolmuş olan hava moleküllerinden kaynaklanan küçük boşluklar bulunmaktadır. Lastik içerisindeki hava basıncı, dışarıdaki basınçtan daha yüksek olması nedeniyle lastiğin içerisindeki havayı oluşturan moleküller, bu boşluklardan geçerek dışarı kaçabilmektedir. Bu duruma “hava osmozu” adı verilmektedir. Düşük lastik basıncı, lastiğin patlama ihtimalini artırmaktadır. Bunun yanı sıra sürüş güvenliği de azalmaktadır. Bu nedenle akaryakıt istasyonlarında yer alan noktalardan veya oto lastik hizmet noktalarından lastik basıncı ayarlanabilmektedir. 

Yağmurlu Havada Hız Sınırı

Yağmurlu Havada Hız Sınırı

Yağmurda araba sürmek, araç sürücülerinin büyük çoğunluğu açısından zordur. Bu nedenle araç sürücüleri tarafından yanıt aranan sorular arasında “Yağmurlu havada hız sınırı ne olmalıdır?” bulunmaktadır. Yağmurlu havalarda yollar kayganlaşmakta ve görüş mesafesi azalmaktadır. Bu nedenle yağmurlu havada trafik kazaları yaşanabilmektedir. Hız sınırına dikkat edilmesi ise güvenli sürüşün en önemli noktasıdır. Araç sürücülerinin şehir içi ve şehir dışında geçerli olan hız sınırlarını dikkate almaları gerekmektedir. Hız sınırına uyulmasının yanı sıra yağmurlu havalarda hızın azaltılması, trafik kazası riskini azaltmaktadır. Virajlara yavaş girmek ve hız sabitleyici kullanmamak ise, yağmurlu havada alınabilecek diğer önlemlerdir. 

Yağmurlu Havada Hangi Farlar Yakılır?

Yağmurlu hava yolları kayganlaştırmakta ve sürüş güvenliği açısından tehdit oluşturabilmektedir. Kullanıcıların yanıt aradıkları sorular arasında “Yağmurlu havada hangi farlar yakılır?” yer almaktadır. Yoğun yağış durumunda hem yolun hem de diğer araçların görülebilmesi için kısa farların açık tutulması gerekmektedir. Ayrıca kısa farlar aracın, diğer araç sürücüleri tarafından da görülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle güvenli takip mesafesine uyularak, kısa farların yakılması oldukça önemlidir. 

Yağmurlu Havada Sis Farı Açılır mı?

Yağmurlu havalarda alınacak önlemlere dikkat edilmesi, trafik kazalarının yaşanma olasılığını düşürmektedir. Kullanıcılar “Yağmurlu havada sis farı açılır mı?” sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Karayolları Trafik Kanununa göre sisli, karlı ve şiddetli yağmurlu hava koşulları dışında sis farı açan araç sürücülerine idari para cezası uygulanmaktadır. Ancak yağışın yoğun olduğu durumlarda sis farı açılabilmektedir. Sis farından yayılan ışıklar düzgün, yoğun ve kısa mesafeyi aydınlatacak şekilde tasarlanmıştır. 

Yağmurlu Havada Yaz Lastiği mi Kış Lastiği mi?

Yağmurlu havalarda araç kullanımı, araç sürücüleri açısından dikkat isteyen bir durumdur. Bu noktada araç sürücüleri tarafından yanıtı merak edilen sorulardan biri de “Yağmurlu havada yaz lastiği mi kış lastiği mi kullanılmalı?” olmaktadır. Yaz lastikleri ıslak ve kuru zeminlerde daha kısa mesafede durmayı sağlamaktadır. Kış lastikleri ise karlı, buzlu ve yağmurlu zeminlerde standart lastiklere göre daha iyi fren mesafesi sağlamaktadır. Bu nedenle yağmurlu hava koşullarında kış lastiklerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. 

Yorumlar kapalı