2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Lastik Kodları ve Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik Kodları ve Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik üstündeki rakam ve harfler çok sayıda sürücüde kafa karışıklığı yaratabilir. Doğru bir lastik seçimi ve lastiğinizin bakımı için bu bilgilerin bilinmesi büyük önem taşır. Araç lastiğinde rakamlar ve harflerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Tahmin edileceği bu rakam ve harfler hakkındaki bilgiler lastik boyutu ve tipi hakkında bilgilerden oluşur.

Lastik Harf Kodları Ne Anlama Geliyor?

Oto lastiklerinin üstünde çeşitli harf kodları yazılır. Bu harf kodlarının anlamı şu şekilde özetlenebilir:

    • TL: Sürücüler bu harf kodunu dubleks olarak bilir. Lastikte yazan bu harf kodu İç lastiksiz (Tubeless) anlamına gelir.
    • TT: İç lastikli (Tube- Type)
    • RF: Güçlendirilmiş (Rein-Force)
    • XL: Daha fazla yük (Extra Load)

Belirtilen bu lastik kodlarının yanı sıra oto lastiklerinin üstünde kar kristali işareti bulunuyorsa bu, lastik kış lastiğidir anlamına gelir. Bazı harfler de lastik araç takıldıktan sonra hız sınırın belirtir. 98V şekilde örnek verilebilir. Fakat hangi harflerin hangi hız sınırını ifade ettiği bilinmelidir. Hız endeksi de olarak bilinen harf kodları bir lastikle erişilebilecek en yüksek hızı ifade eder. Örnek olarak; J harfi 100 km/saat hızı, K harf kodu 110 km/saat hızı, L harfi 120 km/saat hızı, T harf kodu da 190 km/saat hız bilgisini işaret eder. Bunları yanı sıra diğer hız endeksleri şu şekildedir:

    • Q: 160 km/saat
    • R: 170 km/saat
    • S: 180 km/saat
    • U: 200 km/saat
    • H:210 km/saat
    • V: 240 km/saat
    • ZR: >240 km/saat

Lastik Numarası Nerede Yazar?

Lastiğin üstünde yanak kısmında lastik ile ilgili ihtiyaç duyulan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bu bilgiler lastiğin genişliğini, en-boy oranını, lastiğin çap büyüklüğünü, yük endeksini ve hız sınıfını ifade eder. Lastik genişliği yanaktan yanağa ölçülen genişliktir. En-boy oranı lastiğin kesitinin genişliğe yüzde olarak oranını ifade eder. Lastiğin çapı inç cinsinde yüksekliği belirtir. Yük endeksi ise lastiğin maksimum taşıma kapasitesidir. Hız sınıfı yük altında lastik kullanılırken ulaşılabilecek en yüksek hızı belirtir.

 

Lastik Tarihi Nasıl Okunur? Lastik Yük ve Hız Endeksi Nedir?

Lastik üstünde oval bir bölümün içinde 4 hanesi bulunan bir sayı yer alır. 4 haneli bu sayıdaki ilk iki hane, lastik modelinin yıl içerisinde hangi haftada üretildiğini gösterir. 4 haneli bu ifadenin son iki hanesi ise lastik modelinin hangi yıl üretildiğini ifade eder.

Yük endeksi, tek bir lastik ile harekete geçildiğinde taşınabilecek azami yük miktarının kodlamasıyla gösterilir. Yani yük endeksi, hız endeksiyle gösterilen belirli bir hız ile lastikle taşınabilecek azami yükü belirtir. Örnek vermek gerekirse, 100 yük endeksinde bir lastik 800 kg azami yük taşıyabilir.

Lastikte H ve V Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Lastik yanaklarının üstünde yer alan H gibi veya V gibi harfler hız endeksi ile ilgilidir. Oto lastikteki bu gibi harf kodları uluslararası ortak kullanıma göre hız değerlerini ifade eder. Oto lastiği satın alırken hız sınıfı aracın hız kabiliyetine uyumlu mu değil mi bilmek gerekir. Aksi takdirde araç araç kullanılırken araba modeli fazla hızlanamayabilir. Lastiğin hız endeksi dilediğini hız değerine ulaşamamanıza neden olur. Hız endeksi hakkında detaylı bilgi sahibi değilseniz uyumsuzluk olacaktır. Bundan ötürü aracın üretici firmasının belirttiği bilgilere uyulmalıdır.

Siz de güvenli yolculuklar için gereken trafik sigortası işlemlerini Ethica Sigorta ile zahmetsiz ve hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz. Ethica Sigorta ile aracınız için ihtiyaç duyduğunuz tüm trafik sigortası işlemlerini kolaylıkla ve kısa sürede yaptırabilir, geleceğinizi ve bütçenizi güvence altına alabilirsiniz.

Yorumlar kapalı