2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

 

Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Kaza anında yaşanan olası kargaşa durumuna karşın kaza tespit tutanağının nasıl doldurulacağını önceden bilmeniz sürecin sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Kazaya karışan ikiden fazla araç olduğu durumlarda, birden fazla tutanak kullanılır. Öncelikle raporun doldurulabilmesi için kazaya karışan her iki aracın ruhsat ve sigorta poliçeleri ile sürücülerin ehliyetlerinin geçerli olması gereklidir. Trafik kaza tutanağı maddi hasarlı kazalar için kullanılır. Eğer kazada olası bir yaralanma ya da can kaybı durumu varsa bu durumda tutanak polis tarafından doldurulur. Yine kaza yapan araçlardan birinin kamuya ait olması veya kaza sonucunda kamu malına zarar verilmesi durumlarında farklı prosedürler uygulanır. Bu koşullar sağlanıyorsa trafik kaza tutanağını aşağıdaki adımları takip ederek doldurabilirsiniz:

 • Tutanağın en üst kısmında bulunan alana kazanın tarihi, oluş saati ve yeri yazılır.
 • Eğer kazada görgü tanığı varsa ve ifadesine başvurulacak ise tutanağın tarih alanının altında yer alan bölüm görgü tanığına ayrılmıştır. Eğer görgü tanığı yoksa bu alan boş bırakılır.
 • Tutanakta her iki araç için ayrılmış A ve B bölümü kısmında kazaya karışan araç ve sürücülere ait bilgiler doldurulur.
 • Sürücülere ait alanda, Adı-Soyadı, TC kimlik numarası, Sürücü belge numarası, telefon, adres ve email bilgileri yer alır.
 • Araç ile ilgili alanda ise aracın markası, modeli, plaka ve şasi numarasının bulunduğu ruhsat bilgileri doldurulur. Bu bölümde ayrıca trafik sigortası poliçe bilgileri de eksiksiz olarak forma yazılır. 
 • Kaza yapan araçlardan birinin yabancı plakalı olduğu hallerde formda yabancı plakalı araçlar için ayrılmış bölüm doldurulur.
 • Trafik kaza tutanağında yer alan araç çizimleri üzerinde, aracın darbe aldığı alanlar işaretlenir.
 • Bu alanın altında yer alan boş bırakılmış bölüme çarpışma yeri ve olayın meydana geliş şekli çizilerek anlatılır. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.
 • Bir sonraki bölüm sürücülerin olay ile ilgili yazılı anlatımlarını içerir. Her iki taraf kazanın meydana gelişini yazılı olarak beyan eder.
 • Son olarak ise sürücüler beyanlarının altına imza atar. İmza atılmamış olan trafik kaza tutanağı geçersiz sayılır.
 • Kazanın olduğu anda araçların hareket ettirilmeden önce, tüm açılardan fotoğrafları çekilerek tutanağa eklenmesi de unutulmaması gereken önemli bir detaydır. 

Kaza Tutanağı Nereden Alınır ve Nereye Verilir?

Kaza tutanağı trafik sigortası olan araç sahiplerine sigorta şirketleri tarafından verilir. Tutanak tutmanız gereken bir kaza durumunda karşı tarafın elinde tutanak olmama ihtimaline karşı sigorta şirketiniz tarafından verilen boş tutanağı fotokopi ile çoğaltarak yedekleyebilirsiniz. Bunun dışında kırtasiye gibi matbu evrak satan yerlerden de kaza tutanağı temin edebilirsiniz. Olası bir kaza ihtimalinde vakit kaybı yaşamamak adına aracınızda her zaman trafik kaza tutanağı bulundurabilirsiniz. Eğer kaza sonrası kağıt form bulamazsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen “Mobil Kaza Tutanağı” uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilir, tutanak hazırlama ve teslim etme işlemlerini telefonunuzdan yönetebilirsiniz.

Kazaya karışan sürücüler tarafından düzenlenen kaza tutanağı sigorta şirketlerinin hasar departmanına iletilir. Eğer tutanağı kağıt form olarak doldurduysanız sigorta şirketine elden ulaştırmanız gerekir. Ancak eğer mobil uygulama üzerinden form doldurduysanız, kaza tutanağınız sistem üzerinden otomatik olarak ilgili sigorta şirketine anında iletilir.

Kaza Tutanağı Kaç Gün Geçerlidir?

Kaza tespit tutanağının geçerlilik süresi de en çok sorulan sorular arasındadır. Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı geçerlilik süresi 5 iş günüdür. Kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde kaza tutanağını ilgili sigorta şirketine iletmeniz gerekir. Sigorta şirketiniz tutanak eline ulaştığı tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde değerlendirme amacıyla belgeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderir. 

Trafik Kaza Tutanağı Tutulmazsa Nelerle Karşılaşabilirsiniz?

Trafik kaza tutanağı, kaza sonucu aracınızda meydana gelen hasarın tespit edilebilmesi açısından önem arz eder. Kaza tutanağı, kazanın meydana geliş şeklini ortaya koyan bir belge niteliğindedir. Sigorta şirketine kazanın detaylarını ve fotoğraflarını içeren bu tutanağı iletmediğiniz takdirde, hasarınız trafik sigortanız kapsamında değerlendirilemez. Sigorta şirketleri bu tutanağa göre araçtaki hasarları ve kazadaki kusur derecelerini değerlendirir. Meydana gelen kaza sonrası maddi hasarın doğru tespit edilebilmesi ve ücretinin sigorta kapsamında karşılanabilmesi için trafik kaza tutanağı tutulması gerekir. Kaza tutanağı tutulmazsa bu bedeli sürücü kendi cebinden ödemek durumunda kalır. 

Trafik sigortası her tür motorlu araçlar için devlet tarafından gerekli kılınan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, olası bir kaza sonucunda meydana gelebilecek hasar ve diğer araçlara verilebilecek zararlara karşı sigorta sahibini güvence altına alır. Trafik kaza tutanağı ise maddi hasarlı kazalarda trafik sigortasından en doğru ve hızlı bir şekilde faydalanmanıza yardımcı olur. Siz de trafik sigortası için uygun fiyatları ve deneyimlerine dayalı olarak sağladığı müşteri odaklı hızlı hizmetleriyle Ethica Sigorta’yı tercih edebilirsiniz.

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla Trafik Sigortası teklifi almak isterseniz, teklifinize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapalı