2 dakikada içerisinde birden fazla sigorta ürününden teklif alıp, anında satın al.
Trafik Sigoratsı Hemen Teklif Al
Tüm ürünlerimiz Hemen Teklif Al

Kasko Değeri Nedir? Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

teklif al
Kasko Değeri Nedir? Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değeri, aracın ortalama piyasa değeri anlamına gelmektedir. Kasko sigortası kapsamında olası bir kaza sonucunda sigorta şirketi tarafından karşılanan tutarın üst limiti bazı değerlere göre belirlenmektedir. Bu değer listesine ise “araç kasko değer listesi” adı verilmektedir. Kasko sigortası, trafik sigortasında olduğu gibi araç sahibi kişiler için zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak kasko sigortasının sigortalı kişilere büyük avantajları bulunmaktadır. Kasko sigortaları sigorta şirketleri aracılığı ile yapılmaktadır. Kasko sigortası kapsamında sigorta şirketleri tarafından sigortalı kişilere geniş teminat yelpazesi sunulmaktadır. Olası bir kaza durumunda hasar almış olan hasarın tamir masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanmakta ve böylelikle sigortalı kişinin bütçesi koruma altına alınmış olmaktadır. 

Kasko Değeri Nedir?

Kasko sigortası, sigortalı olan kişinin aracını hasar ve kaza gibi çeşitli risk durumlarına karşı güvence altına alan sigorta çeşidine denilmektedir. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalı kişinin iradesi dışında hasara uğraması, çalınması ve yanması gibi durumlarda sigortalı kişiye sigorta şirketi tarafından ödeme yapılmaktadır. Trafik sigortasının aksine kasko sigortası, karşı taraftaki araçta bulunan hasarları değil, sigorta sahibi kişinin aracında meydana gelen hasarları teminat altına almaktadır. Böylece sigortalı kişinin hem bütçesi hem de aracı garanti altına alınmış olmaktadır. Sigortalı kişiler hasar ve kaza durumlarında kasko sigortası sayesinde büyük masrafların altına girmekten kurtulmaktadırlar. Kasko resmi ismi ile “Kara Araçları Kasko Sigortası” olarak ifade edilmektedir. Araba kasko fiyatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Araç kasko değeri bazı kriterler göre belirlenmektedir. Kasko değer sorgulama işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko sigortasına sahip kişiler e-devlet üzerinden rahatlıkla kasko poliçe sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. E-devlet sitesi üzerinden gerekli bilgilerin girilmesinin ardından açılan sayfanın sol kısmından hizmetler sekmesi açılarak kasko poliçe sorgulama sayfasına gidilebilmektedir. Açılan sayfada plaka bilgisi girildikten sonra araç ile ilgili bilgilere ulaşılabilmekte ve kasko sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Kasko sigortası, araç sahiplerini büyük maddi yıkımlardan koruyan önemli bir sigorta türüdür. Karşılaşılabilecek çeşitli risk durumlarında kişilere büyük avantajlar sağlayan kasko sigortası, sigorta şirketleri aracılığı ile kolaylıkla yapılabilmektedir. 

 

Kasko sigortası konusunda önemli bir nokta da kasko değeri arabanın kasko değeri olmaktadır. Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından belirli kriterlere göre belirlenmektedir. Türkiye Sigorta Birliği tarafından aracın markası, modeli ile üretim zamanına göre değerleri aylık olarak sıralanmaktadır. Bu değerler araçların kasko sigortası işlemlerinde motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde kullanılmaktadır. İnternet üzerinden kişiler kasko değeri sorgulama işlemlerini yapabilmektedirler. 

Kasko Fiyatını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kasko poliçesi yaptırmak isteyen kişiler, “Araba kaskosu ne kadar?” sorusuna yanıt aramaktadırlar. Kasko fiyatları 2023 yılı itibariyle güncellenmiştir. Kasko sigortası primlerini etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Ortalama kasko fiyatlarını belirleyen faktörler; aracın bulunduğu il, aracın kasko değeri ve araç sahibinin kaza geçmişidir. Kasko sigortasının primleri sigorta poliçesine eklenen teminatlar ile farklılık gösterebilmektedir. Ek teminatlar ile genişletilen kasko poliçeleri primlerinde artış olmaktadır. Araç kasko fiyatları, motosiklet kasko fiyatları, sıfır araç kasko fiyatları , traktör kasko fiyatları , karavan kasko fiyatları, engelli araç kasko fiyatları, ağır hasarlı araç kasko fiyatları, iş makinası kasko fiyatları ve ticari araç kasko fiyatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle en uygun fiyat teklifleri için sigorta acenteleri ile görüşülmesi gerekmektedir.

Kasko İndirimleri Nelerdir?

Araç sahiplerini yüklü masraflar altına girmesini engelleyen araç kaskoları, geniş teminat seçenekleri ile büyük güvence sunmakadır. Kasko sigortasına sahip kişiler kasko poliçelerini satın alırken ödeyecekleri primi %60’a varan oranlarda azaltan indirim olan hasarsızlık indiriminden yararlanabilmektedirler. Kasko hasarsızlık kademelerine göre kasko hasarsızlık indirimi yapılmaktadır. Hasarsızlık indirimi sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de genel olarak belirtilen kasko indirim oranları şu şekildedir:

 • İlk 12 aylık sigorta süresi sonunda gerçekleşen yenilemede %30 hasarsızlık indirim oranı
 • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonunda gerçekleşen yenilemede %40 hasarsızlık indirim oranı
 • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonunda gerçekleşen yenilemede %50 indirim oranı
 • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonunda gerçekleşen hasarsızlık indirim oranı %60

Kasko Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kasko sigortasının standart teminatları arasında yangın, çalınma veya teşebbüs ile aracı çarpma veya araca çarpılması bulunmaktadır. Kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre fabrika çıkışında araca standart donanım olarak monte edilmiş olan cihazlar ve aksesuarlar da sigorta poliçesi kapsamında yer almaktadır. Bu teminatlar tüm sigorta şirketlerinde mevcuttur. Ancak araç kasko sigortasına çeşitli ek teminatlar ilave edilerek sigorta poliçesinin kapsamı genişletilebilmektedir. Araç kasko sigortasına ilave edilebilecek ek teminatlar şu şekilde belirtilebilir:

 • Enflasyon teminatı
 • Ferdi kaza teminatı
 • Ferdi kaza deprem teminatı
 • Terör teminatı
 • Deprem teminatı
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı
 • Sel ve su baskını teminatı
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Alevsiz yangın teminatı
 • Yurtdışı teminatı
 • Kilit sistemi teminatı
 • Hasar ikame teminatı
 • Yardım hizmet paketi teminatı
 • Hukuksal yardım teminatı

Kasko sigortasının kapsamı ile kapsam dışında kalan durumların tümü kasko sigortası genel şartları ile belirtilmiştir. Kasko sigortası genel şartlarında bulunan konular; hasar durumu, muafiyetler, hasar ve tazminat, poliçenin başlangıcı ve bitişi, eksik ve aşkın sigorta, coğrafi sınırlar, sigortanın konusu, sigortanın kapsamı ile ek prim ödenerek ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilen hasarlardır. Kasko sigortası konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri anlaşma yapılacak olan sigorta şirketinin seçimidir. Sigorta poliçesinin kapsamı kişilerin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Sigorta poliçesinin primleri ise sigorta poliçesi hazırlanmadan önce öğrenilmeli, poliçe başlangıç ve bitiş tarihlerinin de bilinmesi gerekmektedir. Sigorta poliçesinin süresi dolmadan önce poliçe yenileme işlemleri yapılmaktadır. Yenileme işlemleri prim ödemesi yapıldıktan sonra gerçekleştirilmektedir.

Kasko Değeri Ne Demek?

Araçların ortalama piyasa değerlerine göre belirlenen listeye kasko değeri adı verilmektedir. Kasko değeri belirli kriterlere göre yapılmaktadır. İnternet üzerinden kasko değer sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Kasko sigortası internet üzerinden rahatlıkla satın alınabilmektedir. Online kasko teklifi alabilmek için T.C kimlik numarası ve cep telefonu numarası bilgilerinin girişi yapılarak kasko değeri hesaplama yapılabilmekte ve en uygun fiyat teklifleri alınabilmektedir. Kasko teklifleri karşılaştırılabilmekte ve en kapsamlı tekliften en uygun teklife varan seçenekler görüntülenebilmektedir. Oto kasko fiyatlarında arabanın kasko değeri önem taşımaktadır. Araç kaskosu poliçeleri genellikle yıllık olarak düzenlenmektedir. Ancak aylık kasko yapan sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Aylık kasko, diğer kasko çeşitleri gibi yıllık değil aylık teminatlar sunmaktadır. Kısa süreli kasko sigortası yaptırmak isteyen kişiler günlük kasko fiyatlarını inceleyebilmektedirler. 

Hasar Kaydı Sigortayı Etkiler Mi? 

Hasar kaydı olan araçların hasar kaydının oranına bağlı olarak kasko fiyatlarında artış olabilmektedir. Hasar kaydı olan araçlara kasko sigortası yapmayan sigorta şirketleri de bulunabilmektedir. Ağır hasarlı araçlar trafik içerisinde risk durumu oluşturduğundan dolayı kasko poliçesi hazırlanamayabilmektedir. Araç pert kaydı olarak değil de yaşadığı kaza sonucunda ağır hasarlı olarak kaydedilmiş ise sigorta şirketleri tarafından araç ikinci el olarak satın alındığı takdirde kasko sigortası yaptırılabilmektedir. 

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla en uygun kasko fiyatlarını sorgulamak için hemen teklif alın!


Yorumlar kapalı