Dar Kasko Nedir? Dar Kasko Neleri Kapsar?

Dar Kasko Nedir? Dar Kasko Neleri Kapsar?

Dar Kasko Nedir? Dar Kasko Neleri Kapsar?

Araçlar için düzenlenen kasko sigortalarında poliçe kapsamında sunulan teminat seçenekleri farklılık gösterebilmektedir. Kasko çeşitlerinin her biri farklı kullanım alanları ve hizmetler üzerinden araçları koruma altına almaktadır. Temel düzeyde koruma isteyen araç sahipleri, dar kasko poliçesini tercih edebilmektedirler. Dar kasko poliçesi, standart kasko poliçesine göre daha kısıtlı bir güvence sunmaktadır. Ancak doğru şekilde düzenlenmiş bir dar kasko poliçesi, araç sahipleri için oldukça avantajlıdır. Dar kasko poliçesi primleri standart kasko poliçesi primlerine göre çok daha uygun olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. 

Dar Kasko Nedir?

Kasko sigortası hakkında araştırma yapan kişiler, “dar kasko” kavramı ile sıklıkla karşılaşmaktadırlar. Araştırma yapan kişilerin yanıtını en çok merak ettikleri sorulardan biri ise “Dar kasko ne demek?” olmaktadır. Dar kasko, standart bir kasko paketinde bulunan ana teminat maddelerinin yalnızca belirli bir bölümünü içeren, mini kasko sigortası çeşididir. Kasko sigortası için düzenlenen genel ve standart şartlardan herhangi bir tanesi paketten çıkarıldığında ortaya çıkan poliçe çeşidi, dar kasko olarak tanımlanabilmektedir. Dar kasko hakkında en önemli konulardan biri standart kasko paketlerine göre çok daha uygun fiyatlarda olmasıdır. 

Dar Kasko Neleri Kapsar?

Dar kasko kapsamı sigorta şirketlerine göre değişebilmekle birlikte genel olarak sunulan teminatlar aynıdır. Dar kasko, aracın yanmasını karşıladığı gibi doğal afetlerin araçta oluşturduğu hasarları da karşılamaktadır. Aracın belirli bir parçasının veya tümünün çalınmasını, 3. kişilerin kasten verdiği zararları, aracın karıştığı kazaları ve araç hareket veya park halindeyken 3. kişilerin ve cisimlerin meydana getirdiği hasarları karşılamaktadır. dar kasko poliçesine ek teminatlar ilave edilerek kapsam genişletilebilmektedir. Mini onarım teminatı, ihtiyari mali mesuliyet teminatı, araç bedel belirlenmesi, orjinal parça teminatı, çekici ve kurtarma bedeli ve ikame araç teminatı, dar kasko poliçesine ilave edilebilen ek teminat seçenekleri arasında bulunmaktadır.

Dar Kasko Teminatları Nelerdir?

Dar kasko, standart kasko paketinde yer alan ana teminatların tümünü kapsamamaktadır. Genel şartlara göre düzenlenen ana teminatlardan en az biri bulunmadan dar kasko poliçesi düzenlenmektedir. Dar kasko ile sunulan teminatlar sigorta şirketlerine göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak dar kasko teminatları, aracın karıştığı kaza durumlarını, aracın yanmasını, doğal afetlerin araçta meydana getirdiği hasarları, aracın bir parçasının veya tamamının çalınmasını, 3. kişilerin kasten araca zarar verdiği durumları ve araç hareket veya park halindeyken, diğer kişilerin ya da cisimlerin sebep olduğu hasarları karşılamaktadır. 

Dar Kaskonun Avantajları Nelerdir?

Dar kaskonun standart kasko paketlerine göre en büyük avantajı dar kasko fiyatlarının daha uygun olmasıdır. Sigorta sahipleri, paketin içeriğini kendileri belirledikleri için standart kasko paketlerinde bulunan ana teminatların bedellerini ödemekle yükümlü olmamaktadırlar. Dar kasko poliçesinin uygulanacağı araç hasarsız ise söz konusu durumda uygulanacak olan hasarsızlık indirimi, dar kaskonun en büyük avantajları arasında bulunmaktadır. Araçta küçük hasarların oluştuğu durumda, mini tamir servis hizmeti en kısa süre içerisinde devreye girmekte ve aracın onarım masraflarını üstlenmektedir. Bu tip durumlarda sigortalı kişilerden herhangi bir belge talep edilmemektedir. Dar kasko poliçesine eklenebilen acil sağlık hizmeti ile 24 saat süresince tıbbi danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. Acil sağlık hizmeti teminatı ile sigortalı kişinin hastane masrafları ve yatarak tedavi masrafları karşılanmaktadır.

Dar Kasko Fiyatları

Mini kasko fiyatları sigorta şirketlerine göre değişebilmektedir. Ancak sigorta şirketlerinin dar kapsamlı kasko fiyatlarını belirlerken dikkate aldığı durumlar aynıdır. Dar kasko fiyatları belirlenirken dikkate alınan faktörler; aracın hasar geçmişi, araç sahibinin hasarsızlık basamağında bulunduğu konum, poliçede bulunan teminat seçenekleri, aracın trafik sicili, aracın bulunduğu şehir veya bağlı olduğu ile ile sigortalanacak olan aracın markası, modeli, yaşı ve türü olmaktadır. 

Standart Kasko ile Dar Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Araç sahipleri, standart kasko ile dar kasko arasındaki temel farklılıkları merak etmektedirler. Kasko sigortasının ana teminatları sayesinde kasko poliçesine sahip olan aracın kara veya demir yolunda, motorlu veya motorsuz taşıtlar ile yaptığı kazalar sonucunda meydana gelen hasarların tamamı poliçede belirtilen teminatlar ve limitler dahilinde sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Standart kasko paketinde yalnızca aracın hareketli iken gerçekleştirdiği kazalar değil, aynı zamanda hareketsizken yaşadığı kazalar da karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra araç sahibi dışında diğer faktörlerin sebep olduğu veya herhangi bir cismin aracın üzerine düşerek ya da araca bir şekilde çarpması sonucunda verdiği zararlar da standart kasko poliçelerine dahil edilmektedir.

İkinci veya üçüncü şahısların bilerek ya da bilmeyerek vermiş olduğu hasarlar, fiili ehliyeti bulunmayan kişilerin meydana getirdiği hasarlar, aracın ne şekilde olursa olsun yanması durumu, aracın veya araca ait herhangi bir parçanın çalınması ve hırsızlığa teşebbüse maruz kalması gibi durumların tümü standart kasko poliçesine dahildir. Tüm hasarlar poliçede belirtilen teminatlar ve limitler dahilinde sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Dar kapsamlı kasko ise ana teminatlar olarak nitelendirilebilen bu maddelerin bir veya birkaç tanesi ile oluşturulmaktadır. Bu nedenle dar kasko teminatları, standart kasko paketinde yer alan ana teminatların tamamını kapsamamaktadır. Dar kasko, standart kasko paketlerine göre daha dar teminatlar sunmaktadır. Ancak dar kaskoya ana teminatlar dışında farklı ek teminatlar ilave edilebilmektedir. 

Genişletilmiş Kasko İle Dar Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dar kasko ve genişletilmiş kasko arasındaki farklar araç sahipleri tarafından yanıt aranan bir konu olmaktadır. Genişletilmiş kasko, en geniş kapsama sahip olan sigorta ürünüdür. Dar kasko ve genişletilmiş kasko arasında bulunan ilk fark ise dar kaskonun genişletilmiş kasko ana teminatlarından birini veya birkaç tanesini kapsaması olmaktadır. Dar kaskonun kapsamı genişletilmiş kaskoya göre sınırlıdır. Ancak dar kasko primleri genişletilmiş kasko primlerine göre çok daha uygundur. Genişletilmiş kasko ile dar kasko arasındaki bir diğer fark, genişletilmiş kasko ana teminatlara ek olarak en az bir ek teminat seçeneği sunmaktadır. Araç sahibi kendi istek ve ihtiyaçlarına en uygun ek teminat seçeneklerini kasko poliçesine dahil edebilmektedir. Sigorta primi ise poliçeye eklenen teminatlara göre şekillenmektedir. 

Kimler Dar Kasko Yaptırabilir?

Dar kasko yaptırmak için herhangi bir koşul veya sınır bulunmamaktadır. Araç sahibi olan her birey dar kapsamlı kasko yaptırabilmektedir. Dar kasko poliçesi kapsamında sunulmakta olan hizmetlerden yararlanmak isteyen araç sahipleri, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak dar kasko poliçesi için uyulması gereken durumlar şu şekilde belirtilebilir:

  • Araç yaşı 3 - 30 yaş arası olanlar
  • Hasarsızlık indirimi hakkını kaybetmeyenler
  • 25 yaşından büyük olan araç sahipleri
  • Son 3 aylık süre içerisinde kasko sigortası poliçesi düzenlememiş olanlar
  • Hususi, panelvan, jeep veya kamyonet tipi araç sahipleri
  • Dar Kapsamlı Kasko Neden Tercih Edilmeli?

Dar kapsamlı kasko ürünleri, standart kasko paketlerine göre daha dar teminatlar sunmaktadır. Standart kasko poliçesinde yer alan tüm teminatlar, dar kasko poliçesinde bulunmamaktadır. Ancak dar kaskonun kapsamının dar olmasının yanı sıra, poliçe primleri açısından oldukça avantajlıdır. Dar kapsamlı kaskoda sigorta sahipleri doğru teminat seçeneklerini aldıkları takdirde, son derece verimli poliçeler düzenlenebilmektedir. Bunun yanı sıra eski modellerde araçlara sahip kişiler standart kasko poliçesi yaptırmak istemediklerinde dar kasko poliçesi düzenletebilmektedirler.

Ethica Sigorta ayrıcalıklarıyla en uygun kasko fiyatlarını sorgulamak için hemen teklif alın!